| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu o chestie.Mereu cand verific uleiul de la motor (zafira a) mi-l arata la fel tot timpul, nu scade deloc.l-am schimbat acum o luna jumate si de atunci nu i-am mai pus deloc. Pe joja (parca asa se numea aia) e trecut de maxim.nu il verific cand e masina pornita sau dupa ce merg cu ea, inainte sa plec.si nu sta inclinata masina, e dreapta. Ma cam sperie asta.

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Cine ti-a schimbat uleiul a pus prea mult, se poate scoate prin acelasi mod, adica prin acel orificiu din baia de ulei, se desurubeaza si se lasa sa curga 2 secunde dupa care se insurubeaza la loc, apoi se verifica nivelul, daca mai este necesar se mai repeta procesul inca o data pentru o secunda.

Daca nivelul a fost bine la inceput iar ulterior a crescut, ai o problema pe la chiulasa sau injectoare.

| Răzvi42 a răspuns (pentru Frank51):

Nu l-am verificat cand l-am schimbat sa vad cat e. Mereu mi-l arata la fel, nu scade.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ar trebui să te calmeze nivelul constant și să te sperie scăderea lui!

| relian a răspuns:

Uleiul se schimba dupa un nr de km,sau daca nu ajungi la km aia dupa un an,deci tu dupa o luna nu ai ce vede sa scanda,desi un motor bun nu ar trebuie sa consume ulei asa de vizibil.
Daca nivelul este acelasi atunci stai linistit.
Ai schimbat uleiul acu o luna jumate si de atunci nu ai mai pus?laughing pai ce motoru ala consuma ulei in loc de benzina sau motorina? Normal nu trebuie sai mai pui nimic pana la urmatorul schimb, sau daca consuma ceva ulei, asta vezi dupa stiu si eu jumate din cati km spune car fi acel ulei.
Tu controlezi uleiul stiu si eu la o luna doua, daca este in limite nu pui nimic.
Depinde si ce ulei folosesti, este ulei ce schimbi odata la an, este ulei ce schimbi la 4-5 mii km sau la 30 mii km.
Cand pui un ulei nou pe ambalaju ala scrie, sau asa ar trebui sa scrie cati km poti merge cu acel ulei.
Sint uleiuri din astea minerale care schimbi a 3 -5 mii, sau sintetice sau asazise sintetice ce schimbi intre 9 mii si 30 de mii km.

| badpanda a răspuns:

Eu dupa 10.000 km am gasit 2 litri in plus.am inteles ca este din cauza postinjectiei si din cauza ca filtrul dpf ar trebui curatat.

| Răzvi42 a răspuns:

Mi-au schimbat si filtrele de motorina si ulei.le schimb mereu cand schimb uleiul.

| 9Florin9 a răspuns:

Daca nu scade e foarte bine, inseamna ca nu consuma ulei. Joja nu minte niciodata, nu e ceva electronic sa zici ca da gres, este un lucru mecanic care nu poate sa minta n-are cum.