| anonim_4396 a întrebat:

Ce semnifica numarul de inmatriculare la o masina? as vrea sa stiu mai multe detalii

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Numai primele doua litere (una, in cazul Bucurestiului) semnifica judetul in care este inmatriculata masina. Cifrele si combinatia de trei litere de dupa judet sun aleatorii, sau ti le poti alege singur. Contra unei taxe, evident.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de tara. La noi primele litere sunt judetul sau B la municipiul Bucuresti. Cifrele si literele nu au nici o semnificatie dupa primele. Doar daca iti iei numar preferential. Cele 3 litere care urmeaza dupa cifre la unii semnifica ceva din familie sau ceva religios, etc. Mai sunt:
CD - Corp Diplomatic;
TC - Transport Consular;
MAI - Ministerul de Interne (Politie, Jandarmerie, Prefectii judetelor);
WST sau WSP - Interpol (Cele care incep cu WST sau WSP urmat de 6 cifre).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Primele doua litere semnifica judetul in care e inmatriculata masina; exceptie la municipiul Bucuresti, unde masinile au doar litera B in fata.
Apoi, cifrele si literele merg in ordine consecutiva, sub forma:
DJ 01 AAA, DJ 01 AAB, DJ 01 AAC, etc. Cand se ajunge la Z cu cele 3 litere, se trece la urmatorul numar, adica dupa DJ 01 ZZZ urmeaza DJ 02 AAA.
In Bucuresti se folosesc deja 3 cifre, semn ca s-au terminat toate combinatiile cu doua cifre.
Daca plateste o taxa, proprietarul masinii poate cere o combinatie aleasa de el, in loc de cifrele si literele care erau "la rand". Asa apar numerele de genul DJ 69 HAY, DJ 87 BOS, etc.
Numerele astea de inmatriculare simplifica identificarea masinilor in trafic. Cand o masina este inmatriculata, si primeste numar, politia poate afla dupa acel numar:
-cine este proprietarul
-daca are ITP si asigurare valabile
-ce 'semnalmente' are masina (marca, model, culoare, tipul caroseriei, etc).

| Drimmero a răspuns:

Semnifica orasul de unde vii si tara. Iar acele numere si litere sunt unice. Doar tu ai acel numar si aceleasi litere. Daca vezi masini inmatriculate cu numerele de culoare rosie, inseamna ca acele masini sunt luate in rate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Drimmero):

Semnifica judetul, nu orasul. Ca aia din Onesti au numere BC, nu "ON".
Iar masinile cu numere rosii, n-au nici o treaba cu ratele... rolling on the floor
Numerele rosii sunt numere provizorii, care ofera drept de circulatie pe proprie raspundere, timp de 30 de zile, pentru masinile neinmatriculate.

| suntserios a răspuns (pentru Drimmero):

Semnifica judetul nu orasul, iar numerele rosii, sunt numere provizorii de circulatie nu au absolut nici legatura cu ratele.

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

Am confundat orasul cu judetul,la judet ma refeream. Iar cu numerele rosii asa stiam, dar am cautat si am gasit cum zici tu, asta e, greseala mea, mi-o asum!

| Florentina9210 a răspuns:

Numarul de inmatriculare semnifica orasul unde este inmatriculata masina de ex Buzau (BZ) la care iti poti adauga tu celelalte date. Anul cand te-ai nascut de exemplu 1992 (92) si la urma initialele numelui tau exemplu Popescu Mihai ( PMI) ceva de genul si ar iesi ( BZ 92 PMI.

| Orolacrimioara a răspuns:

Pai nu e neaparat sa semnifice cv,pur si simplu poti să-l alegi tu sau i-l iei la nimereala, si daca i-l alegi spui trei inițiale de la nume de pers animale etc, iar numerel tot ce vrei tu sa fie, si mai e si alocalitatea orașul țara etc, ți-am fost de ajutor?