| Girly97 a întrebat:

Ce sfaturi aveți pentru șoferii noi? Ce gafe ați făcut când ați fost începători?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Semnalizeaza mereu. E important.

Răspuns utilizator avertizat
| DovleacTurbat a răspuns:

Ia permisul mai întâi.

| SynapseNinja a răspuns:

În primul rând, la volan fii mereu atent(ă), calm(ă) și nu te agita. Dacă te agiți, mai rău faci, nu rezolvi nimic și nu poți gândi limpede. Lasă-i în pace pe ăia care te claxonează, au uitat că au fost începători.
În al doilea rând, fii atent(ă) la trafic și respectă regulile de circulație. Semnalizează, acordă prioritate și etc, ceea ce ai învățat că se face în trafic (regulamentar vorbind). Regulile de circulație nu îți recomand să le încalci (le încalci doar în cazul prevenirii unui accident, mai ales unul posibil mortal)... altfel vei fi sancționat de polițiști (asta dacă n-ai pe cine să suni când te oprește poliția... glumesc).
În al treilea rând, eu nu-s marele șofer de pe mapamond. N-am mai pus mâna pe volan de vreun an de zile cred (am permisul din august 2021, deci de aproape 2 ani). În alea 6 - 7 luni de condus... știu că am omorât motorul de vreo 3 - 4 ori, de vreo câteva ori era să intru în intersecții ceva mai tare și odată am văzut târziu un pieton pe trecere (stai liniștit(ă), pietonul nu a pățit nimic, l-am văzut la timp ca să pot frâna).

| Yparisa a răspuns:

Sa nu te mai stresezi atata.