| MLak a întrebat:

Ce va inlocui taxa de prima inmatriculare de la 1 ianuarie?

Avand in vedere ca taxa de prima inmatriculare va fi scoasa de la 1 ianuarie 2013, cu ce va fi inlocuita? Am inteles ca sunt sanse sa introduca o taxa de poluare, taxa asta va fi platitia de toti soferii, iar inmatricularea va fi fara taxa? In cazul asta ar trebui sa-mi iau masina cu motor mic?

Stiu ca nimeni nu poate sa stie sigur, insa vreau sa-mi ziceti ce credeti

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel putin Ponta a spus ca se studiaza introducerea unei taxe de poluare, care va fi doar in functie de cat polueaza autovehiculul, fara a se lua in considerare alte elemente. Sa asteptam si vom vedea. Numai bine!

| MLak explică (pentru Ioandelasal):

Aceasta taxa de poluare s-ar plati de toti conducatorii, sau doar de cei care isi inmatriculeaza masini din strainatate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MLak):

Se va plati de toti cumparatorii, indiferent de provenienta masinii.

| onasis1961 a răspuns:

Încă nu sa luat o hotărâre în acest sens!