| vladsteaua a întrebat:

Ceao! daca vopsesc carenele de la scuter (sunt de plastic) se vor mai cunoste zgarieturile? Ps: zgarieturile sunt adanci

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ca sa nu se mai vada zgarieturile trebuie dat cu chit, tras cu un cutit special pentru a intra perfect chitul si a se intinde, apoi curatat cu hartie abraziva de granulatie foarte mare, dupa toate astea se asteapta sa se usuce si se da cu vopsea.

P.S.
Trebuie chit pentru plastic si fibra nu chit de metal sau lemn!

| ionutz03 a răspuns:

Daca sunt adanci incearca sa dai cu chit pentru a le astupa, slefuiesti frumos si apoi sa ii dai cu vopsea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De aproape tot o sa se vada daca zgarieturile sunt adanci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca folosesti plastic primmer nu. Poti da un primmer peste plastic ( care se trateaza cu hartie abraziva ) apoi un sprit-chit, apoi vopsea. Altfel normal sa se vede. Doar vopseaua este subtire.

| GabrielIg a răspuns:

O sa se vada chiar mai urat indiferent cat de gros va fi stratul de vopsea, trebuie chituit, slefuit, dat cu grund (grundul te ajuta sa vezi mai bine imperfectiunile) iar apoi vopsit 2 maini daca vrei sa aiba un aspect frumos si sa reziste.

| marianfoc46 a răspuns:

Trebuiesc mai intii chituite si dupa aceia vopsite.