| emoboy a întrebat:

Cei de la ford mai fac tractoare?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu. Nu mai fac din 2000 tractoare sub sigla Ford. Tractoare facute de Ford in adevaratul sens al cuvantului nu se mai fac din 1962. A fost o perioada intre 1961-2000 cand a facut tractoare brand-ul Fiat si le vindea sub sigla Ford, detinut tot de Fiat datorita faptului ca Ford era o firma de renume in America si chiar si Europa la vremea aia si mai ales Americanii in totdeauna vor produse autohtone chiar si in ziua de azi nu doar atunci!

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Ford a mai construit tractoare impreuna cu ferguson pana in 1961 in anglia.in 1985 bransa ford a fost cumparata de new-holland ford iesind practic din constructia de tractoare.in 1991 ford new holland a fost cumparata de fiat care a mai fabricat tractoare sub labelul ford pana in 2000 cand au renuntat la denumirea de ford.cred ca merit funda...

| Bor a răspuns:

Nu mai fac din anii 70 happy.