| ceaschi a întrebat:

Ciao. recunosc ca nu am prea multe cunostinte in domeniu.
Deci, eu locuiesc in italia, rezidenta aici dar si in romania.
Am luat carnetul de conducere aici in italia, si vreau sa imi iau o masina.
Problema e ca aici asigurarea auto e pe clase, iar ca incepator plec cu ultima clasa, ceea ce inseamna 2900 de euro pe an, am fost si m-am interesat.Deci e cam mult.
Asa ca ma gandeam daca pot sa imi iau masina din romania imatriculata si sa platesc asigurarea in romania, evident acoperita la nivel european.
Dar daca cumpar masina de acolo, am vreo problema la granita? avand in vedere ca nu am carnetu de un an?
Sau e ceva care ma poate impiedica sa fac acest lucru?
Multumesc.

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu este nici o problema daca o iei de aici poti circula fara probleme si acolo si poti trece linistit granita daca ai de un an permis dar problema este ca in caz ca va trebuii sa faci asigurarea cu cea de Romania pana iti da banii mai ales in Italia te saturi de birocratie si stai 2-3 luni. In rest nu exista absolut nici o problema dar sa ai toate taxele platite aici si taxa de drum si de autostrada si acolo!

| mitzacbr a răspuns:

Daca iti cumperi masina de Romania sa nu o inscri pe tine sa o inscri pe alta persoana sau iti stergi rezidenta din Italia, daca te opreste politia sau carabinieri prima data o sa iei amenda iar dupa acea o sa ramai fara masina ca o confisca.PS. o sa te opreasca mereu daca ai numere de Romania.

| gfy a răspuns:

Legat de chestia cu asigurarea, poti sa-ti iei o masina din RO, o inmatriculezi in RO, dar o data la 2 ani trebuie` sa te intorci in RO pentru revizie. Iar legat de carnet, mi se pare ca nu poti conduce in afara daca nu ai un an de cand ai carnetul.