| Petru14 a întrebat:

Daca sunt sofer incepator (am luat carnetul in Romania), pot conduce masina in Italia? Care e legislatia acolo? Trebuie aplicate bulinele de incepator pe geamuri?

2 răspunsuri:
| floo91flo a răspuns:

Salut sunt in Italia si eu da legile iti sunt aplicate 100% in geam se pune un fel de abtipild sau o foaie A4 daca vrei cu litera P dupa un an de la dobandirea carnetului ai voie sa depasesti cilindrata motorului adica de la 1.4 sa urci la 1.9 etc. in Italia esti considerat incepator 4 ani in care trebuie sa respecti si limitele de viteza care sunt reduse cu 10-20 km/h fata de cele legale(autostrada etc) si sanctiunile sunt duble la incalcarea regulilor

| xerxes1 a răspuns (pentru floo91flo):

P este doar pentru foglio rosa.
Primi 3 ani nu ai voie sa depasesti 55kw pe tona si maxin 70kw la puterea masinii, maxim 100 la ora in autostrada si 90 pe statale.