| alex123mihai322 a întrebat:

Cine despăgubește masina daca cade de pe elevator in service?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Service-ul, normal. Daca are toate autorizatiile de functionare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai logic ar fi că service-ul sa te despagubeasca

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cine e considerat vinovat.
Nu stiu sa existe asigurari de malpraxis pentru mecanici, si am fost in ceva service-uri laughing
De la caz la caz, mecanicul sau societatea care detine service-ul, suporta pagubele facute.
In cazul caderii de pe elevator, vina ar putea fi:
-a societatii, daca nu a facut revizie/verificare la timp, si a fost o problema tehnica la elevator;
-a mecanicului, daca nu a respectat modul de lucru cu elevatorul (exista fise speciale de instruire pentru mecanicii care folosesc elevator)
-a firmei care a intretinut si verificat elevatorul, daca acesta a cedat.

Elevatoarele, la fel ca si lifturile, au ITP. Firmele care le verifica, isi asuma raspunderea pentru ele.
Cand predai masina unui service, in mod normal se fac mai multe acte, in care se stabilesc raspunderile partilor. Acolo vei gasi probabil raspuns la aceasta intrebare; bineinteles, vorbesc de service-urile respectabile, nu alea in care lasi masina pe incredere si nu primesti nici macar bon fiscal.

| RxTx a răspuns:

Asigurarea service-ului respectiv pentru ca orice service ca sa fie autorizat mai ales RAR trebuie sa aiba o asigurare.
Asiguratorul acelui service daca nu vrea sa vina in ancheta cei de la ISCIR tu ameniti cu iscirul că acel echipamet trebuia sa aiba verificare
Ii mai chemi si pe cei de la ARR!

https://www.autorizare-iscir.ro/elevator-auto

https://www.autorizare-iscir.ro/amenzi