| alex495 a întrebat:

In minute cam cat dureaza la un service cu 4 mecanici sq schimbe amortizoarele spate la o masina? Deci am bagat masina pe elevator, cate minute dureaza pana o coboara si plec cu ea?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De la 20 minute pana la infinit.
Depinde de pricepere si de "stimulente"...

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de echipa si de cat de bine sunt organizati.
In primul rand nu am vazut niciodata 4 mecanici repartizati la 1 singura masina.
Deci, se urca masina pe rampa, se incepe demontarea pieselor masinii unde se va face schimbul, se face verificare amortizoarelor vechi si a pieselor din vecintate pentru a se constata daca nu a afectat si alte piese din vecinatate, in sfarsit seful de echipa stie ce-i trebuei si cu lista in mana, merge spre magazie, care-i la capatul celalalt al atelierului mecanic, se aseaza la rand, pentru ca sunt si alti mecanici cu alte cerinte de piese, iar magazionerul este ocupat cu primul pe care-l serveste. In fine, se scot noile amtizoare, se monteaza pe masina, se fac probe, se pun celelalte piese la loc si se face un ultim rodaj.
Apoi se merge la contabilitate, unde maistrul (sau seful de echipa) scrie raportul cu toate operatiunile pe care le-a facut si le da functionarei sa-ti calculeze cat ai de plata. Contabila calculeaza fiecare operatiune conform cu catalogului de preturi pentru manopera si separat preturile de vanzarea pentru piese (amortizoare si ce s-a mai schimbat sau umplut - ulei, apa, samd).
In final 10-15 minute mai tarziu este gata factura, care iti este inmanata si pe care trebuie sa mergi sa o platesti la caserie. Cum nu esti singurul acolo, mai astepti pana faci plata si ti se da chitanta. Te intorci la seful de echipa, pe care nu-l gasesti deoarece intre timp s-a apucat sa demonteze masina altuia, ori este plecat la magazie dupa alte piese. Il astepti pana se intoarce, ii dai bonul de reparatie achitata si iti recuperezi cheile masinii. In urmatoarele minute esti in drum spre iesirea pe poarta service-ului fericit ca ti s-a reparat masina si mai usor cu cateva sute mai putin in buzunar (intr-un ca fericit) ori cu cateva mii (intr-un caz nefericit).

Dupa cum vezi, procedurile sunt destul de laborioase si costisitoare.

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

E service ul statului si astia freaca menta toata ziua, au o masina pe zi. k mersi

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex495):

Atunci o sa fie o factura de 8 ore de manopera, peste care se adauga piesele schimbate (amortizoarele si restul).

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

Nu, ei sunt gen posta romana, sunt pe minus dar nu va da niciodata faliment. Asa i si service ul asta. Ai 10 mecanici, 2 ingineri, e manageri si tu repari o masina pe zi? Mi a luat 40 de lei ca aveam eu amortizoare si am mai dat ceva la seful de echipa