| GoldenCat a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna: ce sunt cilindrii la o masina? Care masini sunt mai bune?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cilindri, sunt precum le spune si numele niste cilindri care se afla intro camera de presiune. Practic asta e sufletul motorului. Atunci cand se produce o explozie de la arderea benzinei, acesti cilindri sunt impinsi in sus si astfel se creaza miscarea care mai departe este transferata catre roti.

Existat atatea marci de masini, e imposibil sa zici care e cea mai buna

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cilindrii la masina sunt locasuri din motor, in care umbla pistoanele. Practic fiecare cilindru in parte arata ca o seringa. In partea de sus a cilindrului este un capac, numit chiuloasa, care are doua supape (poate avea si mai multe, dar sunt esentiale cel putin doua), care se deschid la momentul potrivit: una se deschide pentru a primi combustibilul, apoi se inchide, iar un piston urca si comprima acel amestec, care explodeaza, dupa care se deschide cea de-a doua supapa, care aeriseste cilindrul. Lucrul asta se repeta de mii de ori intr-un minut.
Asa arata un bloc motor, iar gaurile alea rotunde sunt cilindrii: http://www.strungarieauto.ro/wp/wp-content/uploads/2010/03/BlocMotor07.jpg
Pistoanele sunt montate in partea de jos, iar acea chiuloasa acopera partea de sus, care se vede in poza.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Iar la a doua intrebare, tinand cont de cilindree (marimea cilindrilor), sunt mai bune cele cu capacitate cat mai mare. Spre exemplu, la un autoturism, ideal ar fi un motor de 3000cmc, diesel supraalimentat, adica un motor cu 6 cilindri de 500cmc fiecare, care se alimenteaza cu motorina si are o turbina care ajuta sa comprime amestecul de aer si motorina mult mai eficient. In loc sa-l comprime doar cu pistonul, un soi de ventilator foarte puternic il impinge in cilindru deja cu o presiune mare, iar explozia este mult mai puternica.
Insa la taxele din Romania ar fi foarte scump de tinut o astfel de masina, asa ca trebuie sa ne multumim cu motoare sub 2000cmc. Cel mai indicat ar fi un motor de 1800-1900cmc, tot diesel supraalimentat, pentru a face fata oricarei situatii.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://dexonline.ro/definitie/cilindru
Cat despre masina c ea mai buna, este acea masina pe care ti-o permiti financiar.
O zi frumoasa sa ai:)

| stlucian a răspuns:

Cilindru/ii la masina e locul unde sa misca pistonul/oanele si unde are loc aprinderea combustibilului.Practic e inima motorului.Cat despre " Care masini sunt mai bune" depinde de preferintele fiecaruia. Unii doresc putere/viteza altii confort/econonice/familie/sport/etc.Deci nu poti face un clasament concret.