| Mirceadumb a întrebat:

cum as putea sa invat mai repede tipurile si modelele de masini? adica sunt oameni care vad masina si spun deja ce motor are. cum sunt dispusi cilindrii. ce an de fabricare este etc. si doar se uita la ea. un tutorial sau ceva de genul?

Răspuns Câştigător
| Kogaion a răspuns:

Nu la tutoriale trebuie sa te uiti, tipul motorului este de obicei scris pe spatele masinii, gen 2.5, 2.2, 1.8 etc, si in functie de motor isi dau seama si de cilindri. Anul de fabricatie iti dai seama dupa cum arata masina. Ca sa inveti astea, trebuie doar sa te uiti pe net, site-uri gen Autovit, Automarket, care iti arata masinile si dupa ceva timp o sa le inveti.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

happy intri pe autovit sau pe site urile dealer ilor de masinia si faci configuratii, pui filtre... usor usor le prinzi

| relian a răspuns:

La spatel masina are trecut cati litri are, dar nu-i regula generala.Cei mai multi fabricanti fac asta, dar de ex bmw nu trece capacitatea cilindrica pe masina acolo la spate.Deci acelasi bmw sa zic asa 328i ca atat scrie la spate la un bmw poate avea un snop de motorizari laughing deci nu ai de unde sa stii cati litri are.De ani pe orice masina este lipit un stiker cu modelu, anul de fabricatie si alte cateva informatii.De regula se pune le usa la sofer sau pe stailpu in partea de la sofer.Acum la cele care scrie cifre gen 1.8T aia inseamna ca are un motor de 1.8 litri si este turbo.Altii trec compresor cum e mercedesul care inseamna tot lucru ala adica turbo.Mai vezi 3.5 2.5 si etc astia is litri de la motor adica capacitatea cilindrica.Tot acolo la masina la spate mai scrie si modelu de x A4 sau A6... la audi ala e modelu sau E 3560 la mercedes E este modelu 350 inseamna 3.5 litri are motoru.Dar nu vad ceti trebuie tie astfel de informatii pentru ce anume? Sa te dai mare fata de cineva sau ce anume? Sa discuti cu altii pe tema asta iar nu vad rostu, astea sunt niste etichete si aia e tot.De an ce spui tu nu au cum sa stie ce an este doara daca se uita pe acel stiker, nu imi spui tu mie anul doara ca vezi masina, asta sa o zica lu mutut.In general fabricantii fabrica aceiasi masina timp de 4 ani cu diverse optiuni si motorizari.Ca urmare masina din acelasi an poate avea stopuri, faruri, motor si ec diferite, deci cum imi spui tu mie ce an este? Doara asa sa spui la plesneala stiind ca masina aia sa fabricat intre 2005 si 2008 sa zc asa, dar nu imi spui tu sigur aia e masina.Sunt siteuri care iti zic sigur ce masina este si cam tot despre ea.Trebuie numa sa pui VIN numarul ala din geam si imediat iti afiseaza culorile in care a fost fabricata, motoru care e pe ea, si multe alte date tehnice cat si interior si exterior.Eu iti pot arata un site de genu asta dar nu stiu daca functioneaza pe masinile din europa, sitele sst pe North America, dar probabil ori fi si pe acolo ceva siteuri de genul asta.Sa stii cam cati cilintri are o masina este usor daca stii capacitatea.De ex toate motoarele pana in 2 litri au numa 4 cilindri, apoi ce sare de 2 litri deja is cu 6 litri, ce sare de 4 litri deja au 8 cilindri.Dar cum spuneam nu are rost sa iti bati capu cu chestii de genu asta, sa ai asa idee asta nu arata ca esti un tip inteligent, sau ca ai ce discuta pe tema asta. Daca te pricepi la motoare sa stii cum functioneaza sa stii cum ar putea fi reparate aia e alta poveste, atunci vei cunoaste si chestiile astea ce intrebi tu.Dar pe tema asta doar stiind cati litri are o masina si papadii de genu asta eu nu vad ce discutie ai putea duce cu cineva pe aceasta tema

| massary01 a răspuns:

Citesti cate ceva despre fiecare motor de la fiecare masina in parte dupa ce inveti marcile de masina care le inveti in cateva minute. si pur si simplu la urma discuti cu prietenii tai despre ele, daca ai prieteni, daca nu vrobesti cu tactu