| pendula a întrebat:

Cine stie din ce cauza atunci cand franez pedala de frana imi arunca piciorul inapoi si se aude un zgomot. Daca stiti ceva va rog ajutati-ma straight face. Multumesc

Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

E abs-ul. Bine te-ai alaturat in clanul soferilor din Romania laughing Chiar ieri se speriase un coleg de munca de acel zgomot care spuneai si tu. big grin

18 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este evident vorba de ABS, este normal sa simti niste impulsuri si sa auzi acel zgomot. Nu e nevoie sa dai tu impulsuri, exact asta face computerul care il controleaza, de mai multe ori pe secunda.

Vad ca se fac si unele confuzii: sistemul ABS intervine atunci cand franand pe o suprafata neaderenta rotile au tendinta de a se opri din rotatie, impiedicant transformarea franarii de rostogolire in una de alunecare, mai putin eficienta. Astfel nu doar ca se scurteaza distanta de franare, dar se mentine si controlul asupra directiei in timpul franarii, ceea ce este un castig foarte important. Totusi acest sistem nu te ajuta cu nimic impotriva deraparii, de acest lucru se ocupa ESP-ul, bineinteles daca masina este dotata si cu acest sistem.

Una peste alta, e bine ca ai o masina cu ABS, insa nu uita vorba romanului: in frane si in femei sa nu te increzi niciodata.

| sorin a răspuns:

Pai inseamna ca pui frane calumea frate daca intra si Abs-ul.

| sorin a răspuns:

Ai dreptate @regis dar in franele de dacie sa nu te increziwinking

| jocnecurat a răspuns:

Masina este echipata cu un sistem de franare numit ABS(Antilock Brake Systems)este un computer care controleaza ce roata franeaza si cat.Pentru a evita blocarea rotiilor care duce la derapaj si pierderea de sub control a vehicolului.

| andrey23 a răspuns:

Cand iti face asa incearca sa nu o mai folosesti si sa bagi inferioara happy a.ca.a frana de motor

| florinel_8849 a răspuns:

Este abs care intra in functiune pe ghiata sau zapada

| assus a răspuns:

Da. placutzele credk tis gata. si ti presiunea mare...de la frig... dai deschide etrierul
si dai 2 pedale!

| zatz a răspuns:

Exista abs si pe dacii?
fara suparare... dar daca ai o masina cu abs e imposibil sa nu sti lucrul asta...sau macar sa fi auzitlaughing)

hai ca e tare astalaughing

| zatz a răspuns:

Aici nu e vorba de desteptaciune...winking
e vorba de minimul de cunostinte care trebuie sa le ailaughing)

| al3utzu a răspuns:

Fa-ti pedala de frana.(cu cineva care se pricepe)

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

AI abs si asta te ajuta sa ne derapezi...
Dar ca sfat in zilele cu zapada nu tine apasat pe frana cand vrei sa franezi, si da impulsuti una dupa alata! Emai bine...

| tomtom_7971 a răspuns:

Minune...ai abs!

| knnight a răspuns:

E vorba de o defectiune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleuuuuuuu! Cum sa spui ca esti sofer, sa ai masina si sa nu sti ce este ala abs? Cumea este ca ai ramas surprins de zgomot dar nu ai spus nimic de faptul ca nu frineaza cind face asa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are un defect stricat.

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Pay... eu cred ca este o defectiune la acea pedala, ar trebui sa te duci la un service auto, mai ales daca se aude si un zgomot happy

| pendula explică:

Pai mei. eu ieri am luat permisu. am facut scoala pe reno megan " motorina " eu am skoda fabia (benzina) si are abs insa reno-ul nu avea... n-am zis eu ca sunt sofer si betman betman, doar v-am intrebat ca sunt altii care stie mai bine ca mine ce e evident.

| pendula explică:

Da ma e abs-ul fratilor... u zatz mai iesi din casa copile, ce crezi ca toti ne-am nascut asa de destepti ca si tine?