| anonimbuc21 a întrebat:

Compresorul rămâne cuplat
În habitaclul se aude un sunet subțire dar nu răcește
Poate nu mai am freon. Încă nu știu dacă pierd pe undeva dar am observat ca lipsesc aceste rânduri din radiator
Imi poate explica și mie cum funcționează un radiator? Pe unde circula lichidul /freonul și ce rol au acele rânduri de metal? E spart radiatorul dacă lipsesc acei dinți?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"E spart radiatorul dacă lipsesc acei dinți?"

nu neapărat, asta poate fi doar o zgârietură

| IceRope a răspuns:

"Dinții" ăia sunt niște aripioare care ajută la schimbul de căldură. Dacă mai sunt lipsă, nu multe, nu prea afectează funcționarea.
Probabil cantitatea de refrigerant este insuficientă, sau vreun dispozitiv din circuitul frigorific nu funcționează corect. Pentru cultura ta generală, poți citi multe chestii interesante în Manualul Frigotehnistului. Îl găsești gratis în format PDF.
Du mașina la service și vezi ce spune frigotehnistul.

| NisipLaMare a răspuns:

Daca este vechi cca 12 ani atunci pierde pe undeva freon.
Sa-l schimbi e cam scumpicel.
Ai putea sa mergi la un service sa iti bage freon poate mai tine vreo 2 ani.
Trebuie vazut de sub masina exact problema.