| George1337 a întrebat:

Credeti ca pe un motor 1.8 benzina, 143 cp, consumul de 8 extraurban si 12 urban este mult? Si daca da, ce probleme ar avea si cum le-as putea rezolva?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E un consum normal pentru un motor benzina de mărimea aia

| romeo78 a răspuns:

În primul rând, pare un motor de concepție mai veche.
Ca să consume puțin, ar fi o mie și una de soluții, dar cea care influențează cel mai mult este stilul de conducere, să aibă cauciucurile umflate corect, fără portbagaj pe acoperiș.
Apoi, motorul desfăcut, spălat, schimbat toate garniturile, coliere, simeringuri. Reglarea motorului pe un amestec sărac. Dacă, găsiți un atelier auto bun, umblat la cutia de viteze, dacă este manuală pentru un raport mai lung, care să favorizeze consumul.
Iar, la final, eventual montați o instalație de GPL, care ar ajuta la un consum mai mic. Iar, cauciucurile să fie din cele înguste, omologate de firmă pentru acest model, nu late!

| UserRo10 a răspuns:

Co sumul este normal. Daca te referi la 1.8 turbo din gama VAG vezi ca mananca ulei. Ai grija sa nu manance mult prea mult