| RoxanaElena007 a întrebat:

Credeți că se mai merita un Opel astra h în 2023? Cele doua mașini în cauza sunt una bucata astra h 1.6 benzina 2006 dotata decent (Romania)și una bucata astra h 1.7 cdi 2006 full la dotări(Germania). Ambele au calități și defecte, cunosc asta. În bugetul de 3500 euro m-am gândit și la golf 5, polo, logan/sandero și altele. Știu ca toate cele menționate sunt mai mult vechituri dar ținând cont ca merge mama cu ea un an jumate și după merg eu 3-4 ani cu ea iar apoi o schimb cred ca ar merge și una mai veche... Recunosc faptul ca nu am o marca anume preferata și doar am selectat modele ok raport-calitate preț cu bugetul meu.
De asemenea îmi puteți recomanda și alte modele doar dacă doriți! happy

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, mai merge Astra H în 2023.
E un model foarte reușit, cu defecte minime.
Golf 5 și Octavia 2 spre exemplu, sunt mai scumpe și cu mai multe probleme decât Astra H.
Atât 1.6 benzină cât și 1.7 cdti sunt ok, dar 1.6 e ok în oraș, 1.7 cdti e mai potrivit pentru distanțe mai lungi.
Ca dotări de Astra H, nu recomand suspensia IDS. E scumpă și incomodă.
Altă recomandare de la mine ar fi Ford Focus 2 diesel, orice variantă. Au mici probleme cu rugina (dacă nu au fost protejate), în rest sunt foarte ok, iar experiența pe care o oferă celui de la volan este puțin peste alternativele din gama ei.

| RoxanaElena007 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am mers pe varianta diesel deoarece din păcate aia pe benzina a fost vândută între timp... Am avut de ales dintre asta, un golf 5 coupe 1.9(asta a căzut din start fiind coupe) și sandero 1.2. Chiar dacă e euro 4 maxim 5 ani nu cred ca as avea mari probleme cu ea mergând doar în general drumuri scurte și nu mult mers în oraș, în oraș mai mult la liceu si altele specifice pe acolo cum ar fi rude, magazine și alge chestii, știu ca diesel e mai mult recomandat pentru drumuri lungi dar ii voi oferi o buna mentenanță și ma asigur ca nu o "omor"). Menționez ca un an o sa meargă mama cu ea. E varianta de 90 cp și chiar dacă are aproape 250k km trage binișor (cunoscând domeniul auto am avut grija sa nu îmi iau teapa și am verificato din toate punctele de vedere, de asemenea cel de la care am luat-o e de încredere). Eu una as fi mers și pe un golf 1.6 mpi sau focus 2 tot 1.6 dar nu prea am găsit în bugetul meu, lasă că e ok și astra ca mașină de început. happy
Cred ca ar fi mers la fel de bine un Logan ph1 da astea se vand ca pâinea calda din câte am văzut recent și având ai mei unul mi se parea ok și ala ca mașină de buget și folosita strict pentru naveta (1.4 mpi laureate din 2006)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RoxanaElena007):

Siguranța pe care ți-o oferă un Opel, Ford sau VW din anii 2000, e la un nivel mult mai ridicat decât cel pe care ți-l oferă un Logan relativ nou, din păcate.
Eu nu pot să mai bag în discuție Dacia, cu toate că dpdv al fiabilității stă foarte ok.

| RoxanaElena007 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am mers pe astra din cauza asta happy
Masina ruleaza ok, dotari ok, nici 1, 7 nu consuma cine stie ce mult (unchiul meu are tot astra h dar varianta caravan/break si motor 1.9 de 150 cp). Chiar am inspectat-o din toate punctele de vede si singura buba ar fi ca trebuie sa ii schimb chederele pe stalpul interior (50 de lei fieacare dar nu ma deranjeaza sa dau atat dar le mai pot tine pe cele ale masinii momentan), urmeaza sa mergem la itp saptamana viitoare si sa ii scot nr rosii pe 3 luni cat timp fac toate actele necesare in Romania. Chiar daca e mai veche atat timp cat e euro 4 si e intretinuta bine nu ar fi o problema momentan...

| UserRo10 a răspuns:

Masina e depasita din orice punct de vedere inclusiv norma poluare.
Ai furtunuri coapte, piese obosite, etc
O sa investesti minim pretul achizitiei pentru a o pune la punct

| CesăfacAnonim a răspuns:

Salut merită eu dețin un Opel Corsa 1.3 CDTI l-am luat la 70. 000Km am făcut cu el 300.000 fără probleme doar consumabile și distribuția la 150.000, un consum mic de 6-7 in afara orașului și în oraș maxim 9 per este o mașină buna, acum tu îți alegi ce mașina îți place mai mult, succes în ați alege o mașină.