| Ionut231312 a întrebat:

Credeti ca statul va interzice masinile pe diesel in viitorul apropiat? Sau aveti informatii despre aceasta stire?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

In viitorul apropiat nu, cand vor ajunge in desuetudine adica primitive pentru starea de normal de atunci (vorbim de viitor) nu vor mai exista nici masini diesel, nici benzina nimic in genul asta.
Din cate pot intui nici macar cele elctrice nu vor reprezenta viitorul...ci cele cu hidrogen.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E imposibil. Renuntarea la diesel, daca se va face, se va face treptat, inițial se va înceta producția. Oricum, se va dovedi ca o astfel de măsură generează poluare. Din punct de vedere al mediului, inlocuirea unei mașini va produce mai multa poluare decât reușește ea intr-un milion de kilometri.

| mgtow a răspuns:

In europa le voi interzice in cativa ani dar in Romania va dura mai mult daca nu platesc 1000€ un muncitor ca sa isi permita o masina mai buna

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pas cu pas.
Germania face deja asta

| Ionut231312 explică (pentru suntserios):

Stiu de alte tari, dar eram curios la noi cum va fi.

| suntserios a răspuns (pentru Ionut231312):

Iasul a incercat sa interzica dieselurile pana in euro4 in centrul orasului. A fost doar o propunere si au sarit toti ca arsi. Asta nu inseamna ca la un momenta dat nu va intra in vigoare. Poate nu maine, nu la anul, dar peste 5 ani cand UE ne va obligat sigur va intra. Si peste 10 ani euro4 si euro5 pana cand usor usor vor disparea pentru ca nici nu se vor mai produce dieseluri. Honda si Volvo parca nu mai comercializeaza deloc modele diesel.

| Panamax a răspuns:

Cu milioanele de camioane care consuma cate 200 l pe zi ce crezi ca o sa se intample?