| Anonimul151 a întrebat:

Cu ce preț se poate găsi o mașină Opel Astra/ Opel Corsa/Golf 4 sau 5 sau altă mașină într-un parc auto?

Dacă nu exista pe "stoc", există posibilitatea de a o aduce ei pe comandă mașina dorită de client?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu pretul de piata plus un 15-20%, in functie de parc.
O firma serioasa iti va aduce la comanda chiar o masina anume, pe care ai gasit-o tu pe mobile.de, de exemplu, sau o masina pe gustul tau, pe care o gasesc ei. Bineinteles cu costurile aferente si cu un avans, in ambele cazuri.

| Anonimul151 explică (pentru regis):

Ok. Mersii pentru răspuns.

Și merită cumpărate dacă este o firmă serioasă nu?

Adică șansele să primești o mașină stricată, cu rugină sau alte probleme sunt mici nu?

Mai ales dacă mai cumpără și alți oameni de la acel parc și are recenzii pozitive.

Pentru că înainte de a cumpăra, parcul auto de la care aș cumpăra eu mașina acceptă orice test, și control la mecanic pentru verificare.

E un parc auto foarte bun. Proprietarii spun oamenii ca sunt foarte de treabă și nu ar vinde mașini cu probleme.

| regis a răspuns (pentru Anonimul151):

Nu uita ca ei la randul lor cumpara acele mașini si pana la urma scopul lor este sa faca profit. E foarte important sa ai recenzii pozitive, in special de la cineva cunoscut.
Cel mai important este insa sa primești un certificat de garantie clar si fara subterfugii (gen "doar pentru motor si pentru carcasa cutiei de viteze") si o factura.

| Anonimul151 explică (pentru regis):

La acest parc auto, se primește factură, și garanție pentru toată masina. Deci totul e în regulă.

Acest parc auto are recenzii foarte bune.

Nu de la cunoscuți, însă unele persoane le care le cunosc le apreciază pagina de Facebook + încă peste 12.800 persoane.

Știu, că ei aduc aceste mașini pentru profit. Știu că asta e foarte important. Dacă nu aș primi o factura, garanție nu aș cumpăra de la ei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In Romania? Poate fi si 3000 de euro un Golf 4 mai rasarit.
Golf 5 poate fi si 4500-5000 de euro.
Putini sunt cei care aduc masini chiar pe comanda. Ei se plimba prin Germania si aduc masinile pe care le gasesc la pret bun. Multe din ele sunt pline de rugina, cu multi km sau avariate. Pana in parcul auto fac escala pe la garaje bine ascunse, din care ies cu kilometraj acceptabil si caroserie impecabila.

| Anonimul151 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci nu prea merită să cumpăr o mașină dintr-un parc auto?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonimul151):

Nu. Tarile de provenienta au niste preturi mult mai mari la masini decat Romania. Ce vezi la noi in parcuri sunt masini 'machiate'.
Zilnic ma intalnesc cu trailere romanesti si moldovenesti, pline cu masini ruginite, zgariate, avariate mai mult sau mai putin, care in cateva saptamani ajung in targuri "impecabile".
Avariile caroseriilor nu ar fi o problema, ca se lucreaza calitativ si tin mai mult decat masinile cu vopseaua originala. Problema este ca au kilometrajele modificate, de la 400-600.000 la 230. 000km sau mai putin.
Parcurile auto le cauta de obicei pe alea fara istoric vizibil pe carvertical sau alte servicii de genul. Bagi o serie de sasiu de masina din 2008, si are o singura inregistrare, in luna inmatricularii, plus una din anul curent, de la RAR, cu kilometrajul actual. Aia nu e masina cu kilometrajul real, e masina fara istoric.
Daca vrei masini din 2000-2008, nu are rost sa te incurci cu parcuri auto. Cauta direct de la proprietar, pe olx, fa-i o verificare in service si iesi mult mai bine.
Dar trebuie ceva timp si pricepere pentru cautare. Recomand judetele Bistrita si Mures, daca esti din zona. Acolo sunt preturi bune si masini bine intretinute.

| OldSoul a răspuns:

Cam cu pretul pietei +1000, 1500e in plus.
Cam asa merg preturile la parcurile auto.
Acum desigur, asta daca e un parc auto care se respecta.
Ca mai sunt si parcuri gen "Gigel autorulate din import" care e cumva un samsar cu un nume mai dichisit.
Si da, unele parcuri auto pot aduce masina si pe comanda, desi, e foarte posibil sa-ti perceapa un avans, pe care sa-l pierzi daca nu iei masina respectiva.

| Anonimul151 explică (pentru OldSoul):

Nu aș lua o mașină de la un parc auto, neautorizat și fără recenzii de la alte persoane. Aș cumpăra de la un parc auto care știu că are recenzii de la persoane care recomandă. Am și găsit unul la mine în oraș care știu că e foarte ok.

Nu aș da un avans pentru o mașină și după să mă răzgândesc.

Aș da avans pentru mașina pe care o vreau 100%.

Se merită cumpărate mașini din parcuri auto sau nu prea?

Trec foarte des ( pe jos ) pe lângă parcul auto de care spuneam. Iar mașinile arată chiar foarte bine. Ca noi. Sunt aduse din Austria dacă nu mă înșel.

Sincer aș lua de la un parc auto prima mașină deoarece ei se ocupa de toate actele și îmi pot explica ce acte trebuie să mai fac eu și mă și ajută cu asta.

Dacă aș lua-o de la o persoană fizică sunt mai multe bătăi de cap. Probleme ale mașinii pe care le poate ascunde. Însă cei de la parcul auto nu pot sa ascundă problemele deoarece se poate verifica cu seria mașinii. Și pe lângă mașinile din parcurile auto sunt mult mai bune decât dacă aș cumpara o de la o persoană fizică. părerea mea...

| OldSoul a răspuns (pentru Anonimul151):

Eu unul nu as avea chiar incredere oarba in parcurile auto, si desigur nici in alti vanzatori.
Stiu ce masini se aduc de afara, deci nu as merge pe incredere oarba nici daca as cumpara o masina sh de la reprezentanta laughing

Masinile din Austria cel mai frecvent au probleme cu rugina, deci atentie la acest aspect.
De asemenea, sa nu ai impresia ca cei ce au parcuri auto nu "aranjeaza" masinile happy
Daca masinile arata "ca noi" eu unul nu m-as bucura prea tare, ba chiar m-as ingrijora. Nu o sa gasesti masina de 15 ani cu vopsea originala "ca noua". Si nimeni nu revopseste o masina doar asa, pentru 2-3 zgarieturi superficiale.

Legat de avans, ceea ce voiam eu sa subliniez e ca una e masina "pe internet" alta este cand o vezi adusa acasa, si abia cand incepi sa circuli cu ea, atunci iti dai seama daca e buna sau nu masina respectiva.
De asemenea, spuneai ca daca ai lua masina de la un parc ai evita probleme ale masinii pe care le poate ascunde...
Tine cont ca masinile din parcuri auto, cel mai adesea sunt testate asa, cateva minute, pe distanta scurta, si apoi lasate in parc.
S-ar putea sa ai surpriza sa iei o masina din parc si sa aiba si aia probleme.
Seria masini nu garanteaza ca o masina e buna sau nu, nu garanteaza nici ca kilometrajul e real, sau nu, la fel si in cazul incidentelor.

Recomandarea mea e sa cauti o persoana priceputa care sa te ajute sa verifici o eventuala masina, indiferent ca este de la parc sau nu.
Actele auto nu ar trebui sa reprezinte o problema. De obicei sunt destule persoane care pentru 500 de euro, iti inmatriculeaza masina fara ca tu sa-ti bati capul.

Cu masinile, oricum este cumva un joc de noroc, nu-ti garanteaza nimeni nimic pe termen lung.