| Alloneforever a întrebat:

Cu ce viteza se merge in localități și in afara localităților cu scoala de șoferi?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu aceeasi viteza stabilita in codul rutier, daca ii tremura labele la soferul practicant o sa mearga putin mai incet se intelege

| Simpatic a răspuns:

Viteza maximă admisă în afara localităţilor pentru autovehiculele ai căror conducători au mai puţin de un an practică de conducere sau pentru persoanele care efectuează pregătirea practică în vederea obţinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mică decât viteza maximă admisă pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse", prevede Codul rutier.
În acest context, limitele de viteză pentru şoferii începători sunt următoarele: -pe autostrăzi: 110 km/h; -pe drumurile expres sau pe cele naţionale europene: 80 km/h; -pe celelalte categorii de drumuri: 70 km/h.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu instructorul meu, depinde daca se dadea "liber" pe statie, sau nu.
Intr-o zi banala, fara o destinatie anume, era 55-59km/h in localitate, si 80-90 afara. In intersectii si treceri de pietoni, 30km/h.

| Sofer a răspuns:

Cu 20 kmh mai puțin de cât e prevazut în mod legal sa mergi.

| Nemessys a răspuns:

In localitati intre 30 si 50
in afara localitatilor intre 50 si. limita legala de pe drumul respectiv. Depinde si de conditiile meteo sau de situatiile traficului.

| EaEmma a răspuns:

Limita maximă de viteză în localităţi este de 50 km/h. Pe anumite sectoare de drum din interiorul localităţilor, administratorul drumului poate stabili, pentru autovehiculele din categoriile A şi B, şi limite de viteză superioare, dar nu mai mult de 80 km/h. Limitele de viteză mai mari de 50 km/h se stabilesc numai cu avizul poliţiei rutiere.
Limitele maxime de viteză în afara localităţilor sunt:
-pe autostrăzi - 130 km/h
- pe drumurile expres sau pe cele naţionale europene (E) - 100 km/h;
- pe celelalte categorii de drumuri - 90 km/h.