| Rina77 a întrebat:

Hello TPU! Imi poate explica si mie careva care e diferenta dintre un sens giratoriu si un rond? Am intrebat mai multe persoane si raspunsul a fost de genul "sensul giratoriu se afla in afara localitatilor si rondul in localitati", iar proful de legislatie nu a fost foarte clar si nici eu nu l-am mai intrebat. Thank you happy.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sensul giratoriu este acel rond unde nu exista semne de circulatie (cedeaza trecerea sau semafoare) ci doar semnul de sens giratoriu (cele trei sageti circulare pe fond albastru) si unde se aplica regulile prioritatea pentru cei aflati deja in giratie.

Intr un rond exista intotdeauna semne care reglementeaza regimul de prioritate

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru claudiu2386):

Mai citeste odata ce am scris si pe urma comenteaza.

am specificat clar ca in ronduri sunt semne de circulatie care reglementeaza prioritatea iar in sensurile giratorii se aplica regulile din codul rutier referitoare la seunsurile giratori.