| rob3rttt a întrebat:

Cu ce vopsea sa vopsesc jante din aliaj? Am citit pe cateva forumuri si spuneau ca si vopseaua auto e buna, dar sa fie de calitate si degresata bine janta inainte? Unii spun ca trebuie sa fie stratu de vopsea subtire, ca altfel pierde din centru de greutate thinking, voi ce parere aveti? Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

In primul rand janta se aduce la atelier se scoate cauciucul de pe ea apoi se spala cu apa si detergent... apoi cu masina de smirgheluit si un smirghel de 400 se indeparteaza zgarieturiile apoi se da cu smirghel de 800 si ultimul pas de smirghel e un burete superfin. Pasul 2º se desengraseaza cu dizolvent apoi cu apa (folosite pentru a desengrasa nu de la robinet) si in cabina se aplica e-mail un strat gri care protejeaza janta si nu apare rugina, se smirgheluieste din nou cu 800 iar se desengraseaza cu apa si dizolvent si se vopsesc cu vopsea auto apoi cand se usuca se aplica lacul si gatawinking¬¬

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Banuiesc ca nu vrei sa faci operatiunea in casa, cu pensula si cu vopsea cumparata de la magazinul din colt. Orice atelier specializat va stii nu numai ce are de facut, dar si ce vopsea sa foloseasca, dupa cum orice magazin de vopsele auto va stii ce produse sa iti recomande.
Din centrul de greutate nu se poate pierde nimic (?!?), probabil cineva incerca sa iti spuna ca un strat neuniform va duce la schimbarea centrului de greutate. Stai linistit, este o mare tampenie, nu se dezechilibreaza janta dintr-un strat de vopsea. Si oricum dupa montarea anvelopelor rotile trebuie echilibrate, iar pentru asta se vor folosi bucati de plumb. Socoteste singur cat de nesemnificativa este greutatea stratului de vopsea in comparatie cu cea a plumbului folosit pentru echilibrare.

| dink08 a răspuns:

Depinde ce jante ai.Scumpe/Ieftine.Procesul este in urmatorul fel.Se dau jos cauciucurile jos de pe jante, se duc la sablat(suflate cu nisip fix pentru e inlatura vopseaua veche), urmeaza pregatirea acestora de vopsit si vopsitul in sine.Bafta

| Sound_9139 a răspuns:

Eu le am vopsit singur si iti spun ca tin! le cureti bine cum spunea si domnu mai jos apoi le dai cu hartie abraziva de granulatie cat mai mica apoi cureti bine sa nu ramana resturi de material (dupa hartie) apoi aplici o vopsea fie din spray(nu prea recomand) fie din pistol si apoi 2 sau 3 straturi de lac ca sa stea vopseaua pe ele!

Alte răspunsuri