| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi dau seama ce euro are o masina, adica norma de poluare? Vreau sa cumpar un Ford Focus din anul 2000. Nu este inmatriculata pe Romania. Norma de poluare se determina dupa ceva cod inscris pe motor,pe manualul masinii,pe cartea de identitate a masinii sau doar la RAR? Si daca doar la RAR, atunci cand costa acel test? Cat ma costa sa inmatriculez acest Ford Focus si sa ii fac toate actele necesare incat sa fie totul in regula+taxa de mediu daca este Euro 3? Dar daca este Euro 2?

5 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Scrie in talon sau cartea de identitate

| viotedy a răspuns:

Simplu.cauti anunturi cu aceleasi caracteristici-an, model...-suni si intrebi ce norma de poluare are.nu e chiar bine sa te complici cu ford din 2000, un vw nu-ti place? e alta calitate.

| Braunion a răspuns:

Scrie in talon.

| Sergione40 a răspuns:

Aici poti sa vezi cum iti dai seama de norma de poluare:
http://www.buhnici.ro/......masinii-2/
si aici iti poti calcula taxa in functie de datele masinii:
http://static.anaf.ro/......_2013.html

| ray177 a răspuns:

Este euro 2