| George_Bugheanu_1997 a întrebat:

Am si eu o nelamurire:acum 5 zile, mai precis pe 1 februarie, am cumparat un BMW 318i din 2000, trecut in carte EURO 4, motor de 1796 cmc.Masina a fost adusa din Germania de fostul proprietar in 2003 si inmatriculata pe Romania.Si daca ma puteti ajuta,vreau sa o inmatriculez,trebuie sa platesc vreo taxa de poluare, sau timbru de mediu? sau o inmatriculez direct? Repet masina are deja numere de ro din 2003, e inmatriculata in tara.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, va trebui sa platesti taxa.
Nu trebuie s-o plateasca masinile inmatriculate in perioada 2007-2011.
Inca este in vigoare L.9/2012, cu asa zisa taxa de poluare. In privinta unei noi taxe zisa de mediu sau timbru de mediu sunt doar discutii, vom vedea ce si cum cand va fi aprobata.

1 răspuns:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, ce e inmatriculat inainte de 2007, anul cand am intrat in U.E,