| mihaitare123456 a întrebat:

Cum pot modela o foaie de plexiglas?
Daca vreau sal prin prin suruburi, trebuie sa fac orificii, nu se crapa sau ceva de genu. Adica il pot prinde ca pe o bucata lemn, sau trebuie procedee diferite?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Neapărat trebuie găurită înainte cu atenție să nu se fisureze și pentru șuruburi, poți folosi șaibe de la șuruburi lindab, au șaibe cu garnituri de cauciuc. http://images9.okr.ro/auctions/2009/09/13/239701279-1185232-215_300.jpg

De îndoit... poate dacă este foarte subțire și trebuie încălzit, dar riști fie să-l spargi, fie să-l îndoi greșit și să nu-l mai poți folosi.

3 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Daca este grosut se poate prinde fara probleme pe lemn sau pe ori ce suprafata, daca e foarte subtire se prinde cu pregaurire.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Trebuie gaurit inainte,cu un burghiu corespunzator,iar, pentru a nu se crapa la strangere, foloseste de o parte si alta a placii pe care-l prinzi, cate o saiba si o bucata de cauciuc pus intre saiba si plexiglas, taiata cat saiba.

| Roman_Florinel_1956 a răspuns:

Incalziit cu un feon