| viata0delash a întrebat:

Buna, vreau sa cumpar o masina second hand, e prima data cand fac asta si am cateva intrebari:
1: Care e procesul? Te vezi cu vanzatorul, persoana fizica, totul ok, bateti palma, ce urmeaza? Pas cu pas? Ce acte e nevoie sa le ai la moment, la ce organe sa te adresezi, notar, politie etc.
2: Mașina o cumpăr nu eu, ci o persoana, care nu poseda permis de conducere. Eu fiind soferul. Din cate am inteles, polita RCA se face pe proprietarul masinei. Si cand e nevoie de polița, dupa ce ai cumpărato, sau inainte.

Rog seriozitate si cat mai explicit.
Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Că sa nu inducem omul în eroare zic sa corecta niste prostii scrise de tine.

"faci un contract de vânzare-cumpărare la un broker de asigurări"

Contractul de vânzare cumpărare nu se face la brokerul de asigurare.

" și să îți dea numere preferențiale"
Nu e neapărat să ia numere preferențiale.

"Apoi mergi la primăria ta cu toate actele, să o bagi la taxe. "

Că sa ii fie clar omului, întâi iei mașină la taxe apoi mergi la poliție nu invers.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Semnare contract făcut plata primit actele mașinii și cât mai repede contractul vizat de finanțele vânzătorului.

Următorul pas e luare în evidență de cumpărător la primărie, apoi înmatricularea la poliție.

2. De RCA ai nevoie când depui dosarul la politie. Până atunci mergi pe actele și rca vânzătorului.

| sierra1 a răspuns:

Du-te dom-le la o firmă de intermediere contracte auto, nu e scump și eviți o eventuală țeapă

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Te vezi cu vânzătorul semnați un contract de v-c in 5 exemplare, îți dă actele mașinii și tu faci olata. Vânzătorul merge la finanțele de care aparține el și vizează contractul ceea ce înseamnă că i radiază din evidențele lui fiscale.

După asta e doar treabă cumpărătorului sa ia mașină în evidențele fiscale și pe urmă să îți facă dosarul pentru înmatriculare la poliție.

RCA se face pentru momentul in care depui dosarul la politie

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Te vezi prima dată, bați palma apoi faci un contract de vânzare-cumpărare la un broker de asigurări. După îi dai banii pe mașină. După cu acel contract, vânzătorul trebuie să meargă la primăria lui, unde este înscrisă masina, sa pună ștampila cu fiscalul pe contract. După cu toate actele mașinii (asigurare, talon, carte, contract cu fiscal, copie după buletin) te duci la poliția din județul tău să îți facă talonul pe numele tău și să îți dea numere preferențiale. La poliție trebuie sa plătești o taxa, dar nu mai știu cât (vreo 150 RON). Peste câteva zile îți vine talonul și numerele. Și după pui numerele pe mașină. laughing Apoi mergi la primăria ta cu toate actele, să o bagi la taxe. După mergi cu ea. laughing Polița RCA se face pe proprietarul mașinii, chiar dacă nu are permis. Da cel care conduce trebuie să aibă permis. laughing Cam atât.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru suntserios):

Eu când am cumpărat la brokerul de asigurări am făcut contract. Nu e neaparat sa îți iei numere preferențiale, am presupus doar. Și la ultima da am greșit. Întâi o iei la taxe după mergi la poliție.

| viata0delash explică (pentru suntserios):

Multumesc mult pentru ajutor!
Unde mai exact se face contractul vânzare - cumparare? Vine vanzatorul cu el, sau la o locație?
Deci, incheie contractul, masina e a persoanei care nu detine permis. Si eu pot sa merg cu ea cat timp RCA vechi al masinei e valabil si are toate actele in regulă (ITP, taxele, vinieta), macar cat sa o duc pana in curte.
Dupa se duce la primărie/anaf sa o ia la evidența.
Si cu RCA facut pe ea(care se poate face pe o persoana fara carnet, pretul fiind masim presupun) si restul actelor, la politie pentru placi si restul.

| suntserios a răspuns (pentru viata0delash):

Contractul de vânzare cumpărare se face intre vânzător și cumpărător nu trebuie făcut nicăieri anume.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru suntserios):

Brokerul de asigurări mi-a dat un tipizat. Pe care l-am încheiat între mine și vânzător. De asta am zis ca de la broker.

| suntserios a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Că sa nu inducem omul în eroare zic sa corecta niste prostii scrise de tine.

"faci un contract de vânzare-cumpărare la un broker de asigurări"

Contractul de vânzare cumpărare nu se face la brokerul de asigurare.

" și să îți dea numere preferențiale"
Nu e neapărat să ia numere preferențiale.

"Apoi mergi la primăria ta cu toate actele, să o bagi la taxe. "

Că sa ii fie clar omului, întâi iei mașină la taxe apoi mergi la poliție nu invers.