| anonim_4396 a întrebat:

Cum reusesc samsarii de masini sa aduca masini in Romania si sa fie mai ieftine decat alea din Germania?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca ei nu aduc masinile alea care le vezi tu in anunturile pe bune. ei aduc toate epavele, toate pcniturile si le vanda aici ca "masina nou nouta, fara niciun accident" desi poate la un moment dat a fost dauna totala

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Simplu - pentru că iau toate jafurile și le mai vopsesc / îndreaptă pe ici pe colo de zici că-s noi, dar te lasă după 200 km.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă iei la bani mărunți mașinile alea aduse de samsari de care spui tu că sunt "mai ieftine decât alea din Germania" te vei îngrozi. Doar nu crezi că vreun samsar face muncă patriotică, să-ți vândă ție mașini bune mai ieftin decât le-au luat ei.

În foarte multe cazuri sunt mașini care au proveniențe dubioase, cu acte false sau cu probleme mecanice atât de grave încât nu ar mai avea ce să caute pe drumuri. Unele sunt furate, altele sunt "deturnate" de la casare și peticite cât să mai meargă 200km și vândute de bune.

| alexwahl a răspuns:

De la firma unde lucrez eu, vin tot felul de straini ca sa cumpere masini. Si cele mai stricate se vand, normal, la preturi de 2 lei.

| uncetatean123 a răspuns (pentru alexwahl):

E clar imi iau noua

| uncetatean123 a răspuns:

Din cate am inteles este vorba despre ceva "TVA intracomunitar" si de acolo cica isi scot profitul, stiti ceva?