| Andreeas_Andreeas_1997 a întrebat:

Stau și ma întreb cum de fac samsarii bani din mașini aduse din Germania. Daca ma uit după mașini din Germania,observ ca au același preț ca la noi. Cele ieftine au km foarte mulți, dar totuși... gălușca aia cu kilometrajul dat înapoi nu o mai înghite nimeni, in ziua de astăzi sunt foarte accesibile testerele auto.Deci...are cineva idee care este magia?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Au afaceri locale cu nemtii care vand masini!
Cand cumperi mai multe deodata sau cumperi de ceva vreme de la acelasi dealer, evident ca orice dealer de masini iti face reduceri.
Totusi, multi din ei cumpara de la populatia din Germania, cu banii in mana, de aceea le iau ieftin si apoi le re-vand la suprapret in Romania, dupa ce in praelabil umbla la kilometraj si eventual mai curata si spala motorul sau interiorul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ba chiar înghit foarte mulți gălușcă cu km.
În plus ei știu sa negocieze sau cumpăra mai multe deodata și scot și un preț mult mai bun în Germania.
Si mai e și cazul cu mașini variate pe care le repara și le vând de noi

| relian a răspuns:

De masini accicentate ai auzit? Ei asa fac aia bani.Masinile lovite in accidente, sunt luate de companiile de asigurare, care la randul lor le vand unor firme, sau la licitatie, depinde cum este sistemul in Germania.Deci le cumpara si le vinde asa o alta companie, ori le cumpara, le repara si apoi le vinde.
Cand cumperi o masina vanduta de companiile de asigurare, alea sunt f f ieftine.
Repararea se face cu piese luate de la dezmbrari care la randul lor sunt si alea tot ieftine laughing ca urmare ala poate scoate masina la pretu ce tu il vezi si spui ca e la fel sin RO, dar pe el la costat mai putin, ii raman si lui acolo 1-2 sau mai multe mii la acea masina, depinde si de cati km are, ce cheltuieli a avut cu masina respectiva.Hai ca poate nu face mii dar asa 1500 de euro tot face la o masina,adica bani care sai ramana.
Deci nu e nici o magie nimic.O sa intrebi unde sunt astea sa cumperi si tu.Tu ca persoana fizica nu ai acces sa cumperi direct de la companiile de a sigurari masini accidentate,cam acolo este magia,sau dezavantajul in cazul unei persoane fizice,nu au acces la acele masini.
Dar mai sunt si action unde pot cumpara si persoane fizice,dar asta tu trebuie sa cauti, sa afli si sa mergi acolo si sa negociezi, sau mai bine zis sa bet pe acea masina, deci nu-i chiar asa de usor, in sensul ca o poti lua tu sau nu, depinde de cine da mai mult laughing

| OldSoul a răspuns:

Simplu, majoritatea mașinilor aduse din Germania au avarii si/sau defecțiuni, sau arata jalnic, astfel pleacă din Germania la un preț mic, în România se repara, se aranjează și se scot la vânzare.
Cât despre kilometraj, nici cel mai smecher tester din lume nu o să-ți poată spune sigur dacă acei km sunt reali.

| kepler22b a răspuns:

Masini care au facut un accident mai mic asa. Parbriz spart, bara sparta usi indoite etc
Se cumpara din strainatate foarte ieftin, ei le aranjeaza putin (au atelierele lor nu merg ei la service autolaughing
Scaune foarte murdare rupte etc etc. Ei doar le repara si tu le iei de bune.