| adriana1991 a întrebat:

Cum sa pornesc masina corect sa nu facă gălăgie mare?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce inseamna ca masina face zgomot? Toate motoarele termice au un anumit zgomot, daca acesta insa este in limite anormale sau prezinta tot felul de sunete ciudate, este o problema, o uzura sau necesita investigatii suplimentare.
O masina cu o toba finala ruginita suna mult mai urat si puternic decat aceeasi masina daca ar fi avut toba finala in stare buna de functionare. La fel sunt o multime de alte elemente care pot face o masina sa sune ciudat fie imediat de sub capota fie pe evacuare.
La modul general masinile diesel au un sunet mai puternic al motorului decat masinile pe benzina, o cauza ar fi si distributia pe lant, dar si masini pe benzina sunt care au acest tip de distributie pe lant.
Sunt multe lucruri. Daca ne dadeai si ceva o inregistrare (fara video) doar cu sunet poate ne dadeam seama daca masina "suna" corect sau nu happy
Totusi nu inteleg ce, galagie face masina ta?

Bula
| Bula a răspuns:

Ii montezi amortizor de sunet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt curios cum o pornesti acum de zici că face gălăgie așa mare

| Hammurabi a răspuns:

Dacă o mașină e zgomotoasă, adică (în exprimare populară) motorul pârâie prea tare, nu are importanță cum o pornești, zgomotul va fi același.

| johnnny123 a răspuns:

Acum cum o pornești, lovind-o cu un baros?

| carevaescu a răspuns:

Iti cumperi una electrică

Răspuns utilizator avertizat
| DaniTIRB a răspuns:

Iti schimbi toba cu una mai silentioasa / daca vrei sa eviti sa faci zgomot intr-un anumit loc, impinge masina (fara sa o pornesti sau ceva) in alt loc unde poti face galagie.