| andyarx a întrebat:

Cum se procedeaza la cumpararea unei masini S/H. E prima mea masina si nu stiu cum se procedeaza si ce acte trebuie sa mi se ofere. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

1. Suni vanzatorul

2. Stabilesti o data cand va veti intalni, sa vezi masina si sa negociezi daca e cazul, recomand sa te duci cu cineva care cunoaste notiuni de mecanica pentru a evita o eventuala teapa

3. Daca iti place masina, bateti palma, faceti 3 contracte vanzare-cumparare, tu trebuie sa iei masina, talonul, cartea si pe talon pe spate trebuie sa fie instrainata masina pe numele celui care o cumpara cu semnatura.

4. Vanzatorul trebuie sa se duca, cu contractele la finante ca sa-ti puna stampila fiscalului sus in dreapta in colt si sa te anunte cand sa le iei

5. Cand ai toate contractele la mana, te duci si iti faci asigurarea RCA, de regula, prima asigurare se face pe serie de sasiu nu pe nume, ITP-ul il faci doar daca este cazul, cumperi rovinieta pentru a circula in afara localitatii.

6. Te duci la primarie la finante si inscrii masina, vei avea nevoie de un contract in original si copii de la fiecare act al masinii.

7. Te programezi la politie pentru schimbul de numere, vei preschimba talonul o data cu numerele, trebuie sa aduci talonul in original ca sa dea talon pe numele cumparatorului, ai posibilitatea de a alege numere preferentiale sau numere de rand, preferentialele costa de regula 150 lei daca imi aduc bine aminte, combinatia pe care o alegi trebuie sa nu existe deja, asa ca trebuie sa verifici pe site-ul drpciv.

8. Felicitari, poti circula cu masina legal si ai toate actele la zi, drumuri bune.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi și vezi mașină, o verifici tehnic dacă e cazul.

Faci un contract de vânzare cumpărare.
Dai banii și primești actele mașinii, civ, talon și asigurare.

Apoi vânzătorul trebuie să îți de-a contractul de v-c vizat la finante care sa ateste că a scos din evidențele lui fiscale.