| simulare a întrebat:

Cum se schimba distributia la Ford Focus 1.8 16V benzina?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La fel ca la majoritatea masinilor... nu e o chestie care se face in curte sau la coltul blocului

| relian a răspuns:

Cei aia sa schimbi distributia? Vrei sa spui sa schimbi cureaua sau ce? Sau vrei sa schimbi motoru cu totu? Daca e vorba despre cureaua de distributie atunci cauta pe youtube.How to replace timing belt on 2005 ford focus 1.8 de ex sau ce an este masina ta si o sa gasesti video cum si ce sa faci.Pe aici e cam greu sa fie careva sa iti spuna exact ce trebuie sa faci.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru relian):

Schimbarea distributiei se refera la inlocuirea kitului de distributie.
Si multi de de pe aici stiu cum se face, doar ca este greu de explicat unui incepator sau unui bagator de seama ignorant ca tine.

| relian a răspuns:

Pt utilizatorul TraiesteClipa care se pare se pricepe f bine la motoare si comenteaza pe altii nu la intrebari.-Aha daca spui tu asa o fi.Eu cel putin nu am fost ingorant asa cum spui tu, eu cred ca e tocmai invers, tu esti cel care ai ignorat intrebarea preferind sa critici pe altii care incearca sa dea un raspuns.Dar sa trecem peste.Ce este ala kit de distributie? Eu intreb pentru ca habar nu am.Eu din ce stiu sau stiam,ca nu am mai citit carti de ceva vreme DISTRIBUTIA se refera la chiulasa, deci tot ce curpinde chiulasa, plus cureau, eventual lant, sau roti dintate in unele cazuri si roata dintata de pe arborele cotit se numeste Distributie.Cu alte cuvinte nu stiam ce vrea sa intrebe omu pentru ca atunci cand spui ca vrei sa schimbi ceva asta inseamna ca inlocuiesti anumite piese.Ca urmare el vrea sa schimbe chiulasa,sau tot ce se afla in chiulasa sau ce? Intrebarea nu e deloc clara,asta daca te dai asa cunoscator. Distributia este de fapt un mecanism,deci o multitudine de piese din componenta unui motor.Dar sa revin si pot spune ca Distributia :partile componente principale ale acestui mecanism sunt reprezentate prin:arbori cu came, tacheti, tije, culbutori, supape cu tot ce tine de ansamblu supapelor si angrenajul care leaga chiulasa de restul motorului adica mai exact de arborele cotit.Am citat dintr-o carte de mecanica de nivel superior. Daca aia is idioti atunci bafta, mergi si dale tu lectii, probabil te pricepi mai bine ca ei.Si pe viitor daca esti atit de cunoscator da un raspuns celui care pune intrebarea nu altora, ca nu te-am invitat eu la ciorba pe aici. Vrei sa discutam de motoare ok discutam dar nu bagator de seama, ignoranti ca astea nu fac parte din componentele unui motor.Numai bine si mai pune mina pe ceva carti lasa radio sant si mai stiu eu ce faci tu pe net.

| blAster85 a răspuns (pentru relian):

Nu vreau sa fiu rau dar ai explicat ce e distributialaughing)))intr-o apalaughing))eu spun ca nu e bine sa te bagi daca nu stii, oricum in chiuloasa nu se afla distributia...ci niste pistoane valve etchappybafta

| relian a răspuns (pentru blAster85):

Exact asa trebuie si sa faci sa nu te bagi sa comentezi pe altii ca te faci de cacao pe unde nu trebuie.Ma baiatule Distributia nu este o piesa asa cum tu crezi, distributia este un mecanism adica o multitudine de piese.Habar nu ai de mecanica, esti varza dar te bagi ca nu mai zic ce unde. Pune mina pe o carte ceva, iar cand vii cu afirmatii niste pistoane valve vai de mama ta.Deci pistoanele se afla in chiulasa dupa tine.Sincer du-te si povesteste in alta parte ca esti praf.Si asa sa nu mai revii afla ca eu ce stiu, ce spun este din carti si nu carti de povesti sau informatii de la unu altul, carti de invatamind de nivel superior daca stii cei ala.Deci ia-ti jucariile si mergi la cei de nivelul tau sa discuti sau sa razi cit de prost poti fi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La majoritatea e cam la fel dar nu se poate invata prin telepatie pe TPU.

| simulare explică:

Multumesc tuturor de ajutor, ma voi duce cu masina la un service.

| Nikoon a răspuns:

La service daca nu ai uneletele necesare acasa. ( lift, macara etc. ) altfel riscuririle sunt foarte mari