| gapps a întrebat:

La cati km se schimba distributia la ford focus 1.6 16v?

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Chestia asta nu ar trebui sa scrie in cartea masinii? thinking
Cred ca intre 60.000 - 90.000 km.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La orice tip de masina depinde despre ce curea vorbim. Nu-mi amintesc sa fi vazut in carte dar cred ca tine de servisul de garantie, ei stiu. Cureaua de fabrica se poate schimba si la 120 sau 160 dupa unii ( termenul de timp nu-l mai retin ). Se schimba datele cand cureaua e aftermarket, atunci te uiti ce scrie producatorul pe ea. Cred ca pe majoritatea scrie mai mult de 60 ( cred ca 90 ) dar ca sa fie vanzari si de lucru ti-o baga ca traim in Ro si aici cica cureaua merge pe smirghel. La fel cu uleiurile -Pe bidon scrie 20, toti schimba la 10. Nu zic ca e gresit dar e pe buzunarele si timpul nostru.