| mariusrocstar a întrebat:

Buna seara tuturor si sarbtori fericite.pentru ca eu sunt pasionat de electronica. bineinteles ca asta intreb. vreau sa-mi cumpar un invertor sudura la 200amperi marca strus ceva austriac de fapt e china. stie cineva sudeaza cu electrozi de aluminiu mma.va multumesc

2 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Greu de spus!

| Coca_Marian_1984 a răspuns:

Salutare Marius,nu stiu daca mai ai nevoie de un raspuns,eu abia acum am vazut intrebarea ta si ma decid sa raspund DOAR pentru ca am experimentat asa ceva; in general,sursele de sudura MMA tip invertor nu prea au succes la sudura cu electrozi inveliti din aluminiu cu ceva mici aliaje din alte elemente chimice menite pentru a suda doar respectivele piese din respectivul aliaj (slabe performante la aluminiu pur), cel mai performant aparat de sudura este un invertor cu capacitatea de a suda cu ambele tipuri de curent (DC si AC), DOAR acele variante care au in dotare comutare pe curent AC si reglarea frecventei curentului de sudare (referinta la curentul AC, strict necesar pentru sudura cu electrozi din aluminiu), la fier/otel, frecventele se situeaza intre 60-120 Hz(dar nu e nevoie de reglaj frecventa in modul de sudare DC, potrivit pentru aliaje otel cu electrozi de fier, care se sudeaza cu curent DC in mod obisnuit), iar la aluminiu intre 160-340 Hz, vorbim de frecventa, complet abstract de amperaj si voltaj, care cel din urma este ajustabil automat de catre modului de control al amperajului, recomand pentru sudare de maxima performanta un invertor cu comutator AC-DC, cu frecvente intre 30-500, Hz, de minim 200Amperi, alte variante fara control frecventa vor da gres puternic la sudarea cu electrozi inveliti din aliminiu si aliajele sale, sper sa-ti fie de folos pe viitor informatiile mele. Succes!