| anonim_4396 a întrebat:

Cunoscatori ai marcii Volvo pe aici? as vrea sa stiu mai multe despre aceasta marca pentru ca ma pasioneaza foarte mult, cam pe unde se plaseaza marca asta, ce va surprinde la volvo si de ce? eu va spun sincer, pentru mine, avand in vedere volvo s80 de prin 2000, are un design cum nu are audi in 2004, mi se par masini mult mai evoluate fata de celelalte, si mai sigure, bineinteles. posesorii acestor masini sa raspunda va rog big grin

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Daca nu detin un Volvo, sa inteleg ca nu iau funda. Eh, nici nu trebuie. Ce sa iti spun despre Volvo? Nu am sa spun despre faptul ca sunt cele mai sigure masini din lume, mereu in competitie cu Toyota, ca au cele mai bune sisteme de siguranta a pietonilor, chiar saptamana asta au prezentat noul sistem de detectare a biciclistilor si planul lor de a creea un sistem de detectare a animalelor mici. Iar la pasageri nici nu are rost sa mai discut.
Aproape au cazut in groapa din cauza crizei, din cauza managementului prost al celor de la Ford, care nu au adus nimic spectaculos in 10 ani. Dar chinezii au reusit sa creasca vanzarile cu peste 20 % intr-un an, datorita designului, a publicitatii si a electronicelor, care au facut Volvo atragator pentru generatia tanara.
In momentul de fata, as sta pe ganduri daca sa cumpar un Opel sau un Volvo, pentru ca si Opel si-au revenit odata cu ei, design-uri, modele, sisteme electronice noi, vom vedea cat vor avansa de mult.

| RB26DETT a răspuns (pentru valentingb):

Da, totusi, opel are un design interior putin furat de la ford, pot spune ca pana prin 2007-2008 parca opel era varza la interior, dupa aceea si-a cam dat drumul dar totusi volvo nu se compara cu opel, ai dreptate ce ai spus tu mai sus, si chiar am auzit ca pe ford erau o data motoare de volvowinking, acum ca volvo este in china, toti iau in batjocura marca asta, ceea ce nu mi se pare drept, nu s-a inrautatit design, calitate nimic la aceste masini, chiar au mai evoluat in timp.

| valentingb a răspuns (pentru RB26DETT):

Calitatea primeaza, chiar daca firma are finantare chineza. Totusi Opel a evoluat enorm. Nici nu poti crede ca modelele de dupa 2007 sunt continuarile modelelor de inainte. Cel mai exemplificativ exemplu e Opel Agila (Suzuki Wagon). Volvo e mai bun, adevarat, dar si pretul pe masura. Sincer, ce nu-mi place la Volvo e o contradictie: au facut o masina special pentru femei si au pastrat simbolul masculinitatii, se bat cap in cap conceptele. Cu toate astea, daca as castiga una sub capac, as putea trece cu vederea...happy