| anonim_4396 a întrebat:

Nu vreau sa raspunda posesorii masinilor volkswagen, sigur vor lauda masina. Voua va place designul vw golf 4? in exterior arata binisor dar in interior, stiu si eu designul este putin cam [ patratos ]. as vrea sa fac o comparatie intre 2 masini, ca design, ca performante stiu deja ce masina e mai buna. volvo v40 2004 vs vw golf 4 2004, care e castigator la design?
volvo http://www.imgz.ro/i/1358971473-30vogif1_large.jpg
http://www.imgz.ro/i/1358971473-volvo-v40-2004-03.jpg

vw : http://www.imgz.ro/i/1358971541-volkswagen-golf-iv.jpg
http://www.imgz.ro/i/1358971541-280px-VW_Golf_IV_Variant _20090910_front.JPG
care este parerea voastra? care arata mai bine?

15 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Eu sunt fan Mercedes deci pot sa raspund.Imi place Volvo.

| 0rlando a răspuns:

Deși eu aș alege oricând Volvo dintre cele două, ca design interior golful parcă arată ceva mai bine, mai ales pe crem.
Dar aici vorbim de două mașini vechi, acum clar aș alege Volvo de lângă orice model VW.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Golful ala e prea comun ca si design, volvo se distinge din multime cumva.

| JulyStorm a răspuns:

Mie nu imi place Golf-ul. Pare neprimitor si rece. Daca vorbim despre masini ale aleleiasi firma, Passat-ul bate la poponeata Golf-ul din orice pozitie. Fireste, exista si o diferenta considerabila de pret.
Insa, intre Golf si Volvo... intotdeauna Volvo!

| marcous a răspuns:

Nu vezi ca golful ala are numai plastic pe interior? Volvo macar are o tentativa de lemn pentru impresia artistica.
Normal ca designul unui volvo (atat interior cat si exterior) este peste a unui Golf. Puteai eventual sa-l compari cu un Passat ca sa fie ''razboiul'' mai echilibrat.

| tudorviorel a răspuns:

Fiecare masina are aspectul ei acum depinde de gustul fiecaruiaintre ggolf 4 si volvo eu as alege-o pe cea cu mai putini km.cind te lasa motorul nu prea mai conteaza aspectul masinii

| RB26DETT a răspuns (pentru tudorviorel):

Iti spun eu ceva, cu un volvo, daca il intretii ajungi si la 500000 km dar cu un vw nu cred ca faci asta

| Bogdy997 a răspuns:

La designul exterior, categoric volvo castiga, dar la cel interior nu as fi asa de sigur deoarece volvo are unele chestii in interior care imi cam displac, in special stilul cum e facut bordu'. Nu stiu daca ai observat dar bordul este cam la fel la golf 4 ca si la volkswagenurile din generatia lui. La Passat e la fel si la Sharan tot asa. La design exterior, cum am mai spus as alege volvo dar la interior as alege golful...

| RB26DETT a răspuns (pentru Bogdy997):

Mie mi se pare ca vw are bordul cam prea clasic. simplu si il vezi la aproape toate vw din anii aia ceea ce nu prea este bine. adica orice vw din 2004 iti iei poti sa constati ca mergi cu golf cqnd mergi cu passat si invers. masinile trebuie sa se deosebeasca totusi prin ceva

| Bogdy997 a răspuns (pentru RB26DETT):

Am fost si cu golf si cu passat, ambele modele din anii astia, si cu motorizari apropiate si passat-ul imi place mult mai mult ca golf. Depinde acum, de exemplu de la unele modele de volvo fabricate de prin 2005-2006 incoace imi place foarte mult bordu si stilu. Acuma asta e la nivelul de comparatie a bordului de la golf 4 cu cel de la v40 care e aici, da sincer nu as alege nici una dintre masinile astea. Pe general daca as fi obligat sa aleg dintre astea cred ca as alege volvo.(cat e de fiabil un volvo? ce probleme mecanice ai avut la a tau pana acum?)

| RB26DETT a răspuns (pentru Bogdy997):

E volvo din 1997 al meu v40 si serios ca singura problema care am avut-o pana acum a fost sa schimb rulmentul si discul la ambreaj, in rest merge perfect, trage bine, porneste la sfert de cheie si la -20 grade, pare imposibil dar porneste, si e full option, putin putin afectata estetica, bara spate are suportul de prindere putin deformat si sta putintel inclinata, in rest cateva zgarieturi care orice masina le poate face. sunt mandru de masina, si foarte multumit, am cumparat-o cu 2000 euro daca ma crezi. motor 2.0i 136 cai putere, tapiterie piele scaune bord usi... full electric, clima, este superba masina. are o stabilitate extrema in curbe mergeam cu 120 km/h si am luat o curba mai stransa cu masina si abia se inclina. ESP ABS Air Bag SRS si SIPS[laterale], geamuri fumurii omologate. masina arata super. uite aici o poza cu ea http://i.imgur.com/WMXkIvo.jpg si inca una din profil http://i.imgur.com/Hhao96S.jpg

| Bogdy997 a răspuns (pentru RB26DETT):

Chiar ca e faina, mai ales daca ai dat numa 2000e pe ea (euro 2 banuiesc nu?). La anii astia nu tremura motoru, nu bate nimic? Si pe tapiterie piele nu transpiri la spate cand mergi la drum mai lung, sau nu stiu? Chestia cu pornitu la -20 de grade chiar ma impresioneaza laughing Multe masini mult mai noi au probleme in cazuri din astea...

| RB26DETT a răspuns (pentru Bogdy997):

Serios frate, porneste foarte bine, cateodata [ -20 ] cu motorul rece. si este euro 2 :D dar e inmatriculata, totul este la zi, tot ce am in plus este omologat, trecuta pe numele meu. Nu tremura motorul deloc, cand merg pe drum mai accidentat nu zdrangane nimic [ cu exceptia setului de chei din portbagaj, nu se stie cand e nevoie ] foarte stabila, comfortabila, da, transpir cateodata :)) dar imi place masina;) nu stiu ce e cu mine dar daca nu vad masina aia o iau razna :)) o masina pe care chiar o iubesc. si daca iti spun ca are un consum mediu de 8.5% nu ma crezi la motor 2.0 136 cai putere. viteza maxima atinsa 180 km/h pe autostrada, mai mergea dar totusi era iarna [ in decembrie inainte de craciun ] era si noapte :D, acum vreau sa investesc in niste faruri [bifocale] http://www.thecarwallpapers.com/view/volvo-v40-2004-car-1920x1080.html dar este 800 lei perechea totusi. daca este sa o vand? niciodata! :)) oricum sub 3500 euro nu as lasa-o

| ionut671 a răspuns:

Mie unu nu-mi place vw fan mercedez asta n-are treaba cu volvo care e facut de suedezi si mertanu Germania eu am si imi place bnw 320 din 2006 care este super tare si cu cp multi