| TbW a întrebat:

Cutia de viteze intra in viteza fără motor pus pe masina?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e conectata timoneria, da.
De fapt, intra in viteze si daca e pe podea, si dai cu mana de selector.

| TbW explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Timoneria de Dacia 1310 se potriveste pe Papuc care a fost 4x4? Că am văzut ca difera mult timoneriile

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TbW):

Asta nu stiu, s-ar putea sa nu se potriveasca, pentru ca si pozitia schimbatorului e diferita la papuc.
Stiu ca faceam o modificare acum 10 ani, cand mai schimbam timonerii la dacii in 4 trepte, puneam maneta de 1310 CN (5 viteze) si timonerie de 4 trepte, iar rezultatul era o maneta mai confortabila, care statea mai drept, si usura gasitul vitezelor.

| TbW explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci eu pot pune timoneria de dacie pe papuc dar fără să schimb maneta?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TbW):

Nu stiu daca merge timoneria pe papuc... Difera multe intre ele.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca o faci apasa ambriajul e bine asa

| RaduCPM a răspuns:

Normal ca da. Blocul motor și cutia de viteze sunt doua componente separate ale mașinii

| RaduCPM a răspuns:

Normal ca da