| Anonimaaaxgar a întrebat:

Cutie automata sau manuala? Ce alegeți și de ce?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Automata fără discuții.
Bine, e ok sa înveți sa conduci pe manuala, însă pentru un sofer experimentata automata. De ce?
Confort sporit... În orice oraș se circula bara la bara. Uneori schimbi în 10 minute de 50 ori vitezele.
Cutiile moderne sunt performance, economice și fiabile asa ca nu se mai pune discuția de costuri și economie de c.arburant.
Cine o zice pe aia ca numai femeile conduc automata sau ca simți mașina il invit sa stea cu piciorul pe ambreiaj 40% din majoritatea drumurilor inaglomeratie

| Lioana a răspuns:

Cutie automata. De ce? Pentru ca nu-mi place sa schimb vitezele manual.

| Doja a răspuns:

Manuala 100%.

Cu manuala inveti sa controlezi masina cum trebuie, iti formezi reflexele si automatismele corect, fara sa depinzi de cine stie ce asistenta.

Daca poti conduce manual vei putea conduce si automat. Invers nu e cazul.

Mai exista cateva avantaje cum ar fi
- eficientizarea consumului
- protejarea motorului
- posibilitatea de fortare a motorului in caz de uregenta

iar cel mai important, dar si cel mai putin luat in considerare e ca

TE TINE TREAZ

Cu o masina manuala trebuie sa actionezi si cu mainile si cu picioarele. Cu una automata apesi pe fata si aia e. ceea ce devine plictisitor si iti taie din atentia la drum din cauza plictiselii, ceea ce poate fi fatal.

| suntserios a răspuns (pentru Doja):

Dar hai sa vorbim de cutiile automate moderne. Unde avantajele scrise de tine pentru manuala nu exista. Cutiile cu dublu ambreiaj sunt setate atât de bine încât nu mai exista diferențe de consum, ba chiar protejează mai bine motorul pentru ca nu subtureaza și nu mai zic de faptul ca iti oferă cuplu când anevoie schimbând extrem de repede. Sa nu mai zic ca protejează ambreiajul.
Plus, în depășiri ții mereu ambele mâini pe volan ceea ce e foarte important.
Cât despre atenție... La drum lung oricum nu schimbi vitezele atât de des încât sa te tina atent... Sa fim seeriosi

| Anonimaaaxgar explică (pentru Doja):

Ai dreptate. Asta am zis și eu.

| Doja a răspuns (pentru suntserios):

La drum lung intr-adevar. nu schimbi. dar conteaza sa ai creierul treaz. Am vazut destule cazuri de plictiseala la volan ca sa ma lecuiesc de "ajutor tehnic". Personal sunt adeptul responsabilitatii totale.

| suntserios a răspuns (pentru Doja):

Și cum ai creierul treaz dacă nu schimbi viteza?
Știi can schimbi vitezele la drum lung, când faci o depășire, și atunci de multe ori trebuie sa schimbi în timpul depășirii, ceea ce te face sa iei o mana de pe volan... Total nesigur.

Răspuns utilizator avertizat
| Gaby212 a răspuns:

Automata. Mai ales la inceput, tot concentrandu-te la schimbarea vitezei, ai toate sansele sa faci si un accident micut.

| NCristian a răspuns:

Depinde de când conduci. Dacă ești începător îti recomand cutia manuală, deoarece dacă treci pe automată din prima, vei uita într-un an cum să mergi cu cea manuala.
Mie personal îmi place cutia manuală, pentru că așa simt că conduc, în schimb cu o cutie automată, tot ce faci e să accelerezi.
Dar dacă ești o persoană căreia nu-i place în mod deosebit să conducă, sau știi că nu ai skilluri foarte bune la condus, atunci îți recomand cutia automată, deoarece aceasta îți va simplifica foarte mult condusul, și îți va fi mai ușor? Sper că primul meu răspuns pe acest site să te ajute.

| Tomicox99 a răspuns:

Manual pentru ca nu ai atatea batai de cap cu schimbul de ulei, daca se strica e mult mai ieftin sa o repari si simti mai mult control asupra masinii cu cutia de viteze manuala.
Si daca ai invatat sa conduci pe cutie manuala si treci pe automata e ciudat ca nu sti ce sa faci cu cealalta mana.