| Spermimaterosticus a întrebat:

Daca am 12 ani, am voie sa merg cu motocultor de 7 HP pe drumurile rurale?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie pe drumurile publice. Si drumurile rurale pot fi publice, drum nepublic este doar cel semnalizat expres ca nu este drum public.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| Spermimaterosticus explică (pentru Ioandelasal):

Drumul expres este drumul pe care se circula cu 100km/h

| suntserios a răspuns (pentru Spermimaterosticus):

FA diferenta intre drum expres si drum semnalizat in mod expres.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Spermimaterosticus):

Foarte glumet si inteligent! Se vede ca nu mi-ai citit atent raspunsul, n-am vorbit de drum "expres", oricum acesta este in mod sigur drum public. Am spus ca nu sunt drumuri publice cele semnalizate ca atare, respectiv in mod expres sau special. De altfel ce am spus rezulta si din prevederea legala a definitiei drumului public.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai voie, ai nevoie de permis pentru orice vehicul cu motor.

| Spermimaterosticus explică (pentru suntserios):

Nu iti trebuie permis pentru motocultor pentru ca oameni fara permis circula ele eu doar intrebam daca am voie la 12 ani dar nu stie nimeni de aici