| Nimeni10 a întrebat:

Daca am antigel rosu, pot sa il amestec cu antigel albastru?

10 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu, trebuie sa pui neaparat antigel de aceeasi culoare.
Daca te vei uita pe vasul de antigel e posibil sa vezi ca scrie ca trebuie sa bagi doar un anume fel de anitgel, cel mai probabil "Only G12".

| Nimeni10 explică (pentru OldSoul):

Am o mașină veche din '98, mai exact renault scenic, antigel g12 e pentru mașini după 2000?

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Nimeni10):

Ai un manual de utilizare la masina pentru ca daca ai acolo iti va arata ce antigel sa pui

| OldSoul a răspuns (pentru Nimeni10):

Uita-te pe vasul de la antigel ar trebui sa scrie acolo, sau pe capac ce antigel trebuie sa pui.
Oricum daca acum ai antigel rosu, cel mai probabil tot rosu trebuie sa pui.

| Nimeni10 explică (pentru OldSoul):

Nu scrie nimic, m-am uitat si pe manualul de utilizare la masina, scrie in italiana nu intelegi nici pe naiba, cred ca cel mai bine ma duc la un service, as putea sa adaug antigel dar nu vreau sa risc.

| OldSoul a răspuns (pentru Nimeni10):

Oricum daca acum spui ca e antigel rosu cel mai probabil tot rosu trebuie sa pui.
Dar mai bine mergi la service sa fii sigur.

| Nimeni10 explică (pentru OldSoul):

Pai daca masina e din 98, trebuie antigel g12 rosu?

| OldSoul a răspuns (pentru Nimeni10):

Nu ai inteles, daca in masina ai acum antigel rosu tot rosu trebuie pus.
Deci daca e din 98 si are antigel rosul acum tot antigel rosu trebuie pus.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

În general, dacă nu știi ce tip de antigel ai, iei antigel roz/roșu sau mov, dar să fie G12+, G12++ sau mai bun. Cel de la Hepu e combinația optimă între calitate și preț.

Nu se amestecă G11 cu G12 simplu, nu sunt compatibile, apare un gel care nu face bine motorului.

| Nimeni10 explică (pentru CatalinVictor1985):

Am un renault scenic 1998, deci pot să pun antigel g12?