| Dragotta a întrebat:

Daca am baterie descarcata la o masina, bateria este speciala start stop de 12v, pot sa pornesc masina daca cineva cu baterie normala de 24v imi da curent cu cabluri? Oare apar ceva daune?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Arzi câte ceva de pe mașină, începând cu ECU (calculatorul motorului).
Poți lua curent de la o mașină 24V doar dacă are 4 borne de 12V, și iei curent de pe o singură baterie.
Altfel nu te băga, că faci daune.
Cel mai sănătos este să pui un încărcător de 12v pe mașina ta, și să îl lași câteva ore.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se va intampla nimic, dar masina o vei putea duce la Remat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Face scurt poate lua foc masina iti trebuie o alta baterie nouă dar identica ca voltaj cum este aceasta veche, asta veche o poti arunca

| mihai69 a răspuns:

1. Sigur nu;
2. Da, daună totală pe partea electrică.

| darrio2007 a răspuns:

Daca vrei sa-i arzi instalatia electrica si calculatorul de bord, fă-o.
Dar mai bine iti incarci bateria ta cu un redresor.