| BajanIonel a întrebat:

Daca am cumparat o masina acum o luna si nu am reusit sa o inscriu(am si instrainat pe talon de la data de 12.11. 2023) o mai pot inscrie?

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O poti inscrie si dupa 100 de ani, dar poti circula cu ea doar in primele 90 de zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai 90 zile la dispoziție.

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Și după cele 90zile o poti înscrie doar că nu mai poți circula cu ea

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

90 de zile ai dreptul sa circuli cu ea fara sa o inscrii (cu conditia sa aiba actele in regula pe numele fostului proprietar), dupa aceste 90 de zile nu mai ai dreptul de a circula, insa poti in continuare sa o inscrii, ca sa revii in legalitate.
Mergi la impozite si declar-o (in caz ca nu ai fost deja), iar cu inmatricularea, e ok daca te incadrezi in 90 de zile. Altfel, trebuie sa tii masina pe dreapta pana cand o inmatriculezi pe numele tau.

| KovacsB a răspuns:

Vezi daca nu ti-au suspendat deja inmatricularea :https://dgpci.mai.gov.ro/drpciv-forms/vehicle

| Xox0 a răspuns:

Suna la ei si afli

| suntserios a răspuns (pentru Xox0):

Cine sunt ei?

| Xox0 a răspuns (pentru suntserios):

La instituția respectiva

| suntserios a răspuns (pentru Xox0):

Habar nu ai care e institutia respectiva asa e?

| Xox0 a răspuns (pentru suntserios):

Aia unde trebuie sa înscrie mașina.
Tu ai o zi proasta sau care-i? Nu se subînțelege?

| suntserios a răspuns (pentru Xox0):

Nu am o zi proasta. Dar as vrea că răspunsurile pe TPU să aibă sens și să ajute pe cine. Răspunsurile de genul "Suna acolo" în condițiile în care nici nu știi unde se înscrie o mașină chiar nu au niciun sens.

| Xox0 a răspuns (pentru suntserios):

Frumoasa intenția pe care o ai.
Credeam ca se subînțelege pentru cel care a pus intrebarea si la un search pe Google afla tot. Personal, cand am o intrebare de genul, sun la instituție sa stiu cu exactitate. Mi-e greu sa cred ca pe un forum găsești om cu experiența sau care sa lucreze acolo într-un timp mai scurt de un apel telefonic.
Apreciez!

| suntserios a răspuns (pentru Xox0):

Că sa vezi i am răspuns exact ce vroia să știe doi oameni.

| Xox0 a răspuns (pentru suntserios):

Ai raspuns tu, dar nu ai spus institutia cum crezi tu ca n-o stiu.
Mai usor cu figurile, nenea

| Xox0 a răspuns (pentru suntserios):

A, scuza-ma, trebuia sa scriu pentru aia ca tine care au nevoie de desene Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor ca sa se prinda.
Tu de ce n-ai scris asta in raspunsul tau? Comentezi ca sa te dai smecher de babac ce esti, ca tu ai nevoie de mura-n gura. Omul nu m-a interbat nimic, si de ar fi avut nevoie ar fi facut-o, dar n-ai treab acasa si te iei de oameni ca esti tu ingust la minte si nu ti se invart rotitele. Hai pa

| suntserios a răspuns (pentru Xox0):

Dude, ti a luat 12 ore sa afli institutia? Hahaha. Funny

| Xox0 a răspuns (pentru suntserios):

Datorita mie ai aflat-o