| Jhonny77273 a întrebat:

Salut, am o întrebare
Am cumpărat o masina cu contract de vânzare cumpărare am băgat-o la impozit, nu a scris înstrăinat pe talon, problema e ca nu am bani sa înscriu masina in termen de 3 luni, ce se poate întâmpla dacă nu o înscriu in 3 luni? Mulțumesc celor care îmi răspund

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu o inmatriculezi in maximum 90 de zile de la data cumpararii se suspenda inmatricularea si nu poti circula legal pe drumurile publice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru 90lei că atât de costa sa transcrii mașină, ba chiar 45lei daca nu e vorba de schimbat numere riști să rămâi fără certificat și o amendă babana daca ești prins că nu o transcrii un 3luni.

| Jhonny77273 explică (pentru suntserios):

Nu e vorba de 90 de lei sau cât e, e vorba de asigurare e undeva la 2000 de leiwinking

| mihai69 a răspuns:

Bine că ai avut bani s-o cumperi.
Zău dacă pricep: îți iei mașină, după aia plângi că nu ai bani. Nu ai de impozit, de benzină, de I.T.P., de RCA, de nimic.
Atunci... de ce ai mai cheltuit o mică avere să cumperi un obiect care numai probleme îți face din prima zi?!?

| Jhonny77273 explică (pentru mihai69):

Problema e de asigurare e undeva la 2000 de lei pe 1 an, eu vreau sa zic ca masina nu are asigurare și daca nu o înscriu in 3 luni ce se poate întâmpla ca de circulat cu ea nu circul

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca te descopera cineva (vreun politist), iti retine certificatul, iti da amenda si esti obligat sa inmatriculezi masina pe numele tau.
Chestia asta se poate intampla si la cerere, adica la plangerea fostului proprietar.

| Jhonny77273 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu voi circula cu masina

| Jhonny77273 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu voi circula cu masina pe numele vechiului proprietar, doar ca nu am bani de asigurare atât

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Jhonny77273):

Nu se intampla nimic in cazul asta.
Vei circula dupa ce faci asigurare si predai actele vechi pentru unele noi, pe numele tau.
Asigurarea se poate face si pe perioade mai scurte de timp (o luna).