| anonim_4396 a întrebat:

Daca am cumparat o masina pe numele meu o pot inmatricula pe alt nume si cum este posibil, care sunt pasii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai pe numele mamei o poate inmatricula doar daca i-o vinzi.
Te sfatuiesc sa o inmatriculezi pe numele tau si s-o treci si pe mama ta in certificatul de inmatriculare.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o poti inmatricula pe alt nume, dar poti sa treci si pe altcineva pe certificatul de inmatriculare.
Doar proprietarul poate inmatricula masina si numai pe numele sau, asa ca ar trebui s-o vinzi sau s-o donezi.

| Alecsandri a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci in momentul in care o inmatriculez pot trece si pe altcineva pe certificaul de inmatriculare?
Ideea e ca nu vreau sa platesc asigurari de 5-10 ori mai mari ca nu am experienta/varsta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alecsandri):

Da, se poate trece.

| Alecsandri a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai si cum procedez acum? Cu contractul meu de vanzare cumparare unde merg ca sa inmatriculez masina si ce solicit ca sa o fac pe numele mamei?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Alecsandri):

Te duci la un birou de acte auto cu mami de manuta, faci contract VC si devine ea proprietar, ii dai fiscal, ea face tot dosarul de inmatriculare ca pe google si aia e. Adica faci tot de la cap, fara RAR daca e facut ca e adusa.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Alecsandri):

Nu uita. Cand pleci de acasa cauta un loc de dat cu capul ca iti va fi f folositor cand te intorci de la asigurari.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alecsandri):

Numai pe numele mamei o poate inmatricula doar daca i-o vinzi.
Te sfatuiesc sa o inmatriculezi pe numele tau si s-o treci si pe mama ta in certificatul de inmatriculare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O vinzi mai departe celui pe numele caruia vrei sa o inmatriculezi