| Chez0nz a întrebat:

Dacă am facut accident si masina lovită de mine nu se mai poate repara cum zice proprietarul si vrea sa ma dea in judecată... asigurarea mai are vre un rost? Adica ii ofer asigurarea... Nu este de ajuns? Nu îl poate despăgubi? Mașina este lovită în spate, nu stiu ce dăuna totala vede el dar pot scapa doar cu asigurarea data?

9 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu e problema ta, e problema asigurarii. Atata timp cat ai una si e valabila, tu ii dai asigurarea si poate sa te dea in judecata dar daca nu cumva l-ai batut dupa sau altceva nu are temei.

El o sa isi primeasca banii de la asigurare dupa estimarile lor nu ale lui si o sa fie multumit cu ce primeste.

| Bizon95 a răspuns:

Asigurarea e obligatorie in tara asta
iar asigurarea minima (care e obligatorie) garanteaza faptul ca la un accident din vina ta se vor repara stricaciunile celui nevinovat

doar daca nu ai asigurare te poate da in judecata (si o sa mai platesti si amenda) insa din cate inteleg nu e cazul
daca ai si nu ii convine, asa ca totusi te da in judecata, atunci sa ii fie de bine pentru ca nu prea are sanse!

| sierra1 a răspuns:

"nu stiu ce dăuna totala vede"

dacă ai actele in regulă, intrebarea și-o pune asiguratorul, nu tu

| Bizon95 a răspuns (pentru Bizon95):

Nota Benne:

acum citesc printre randuri, daca te ameninta cu judecata sau cu ORICE ALTCEVA ca sa ii platesti TU banii de reparatie si sa nu il mai intereseze asigurarea, atunci poti sa te duci la politie si sa depui plangere penala pentru amenintari, hartuire, dar mult mai important: incercare de extorcare sub amenintare

pentru ca este un abuz din partea lui si (de asta ai intrebat aici) se foloseste de faptul ca romanul nu stie, asa ca e bun de plata, chiar daca e caz penal (doar) sa il amenint sa plateasca

fraza "asigurarea mai are vre un rost" imi spune CATEGORIC, ca tu esti in situatia asta!

in alta ordine de idei, daca te decizi sa te duci la politie (eu personal, in locul tau, m-as duce, mai ales daca sunt martori, dar chiar si fara) atunci sa nu uiti sa iei numar de ordine de la plangerea penala respectiva, pentru ca altfel POLITISTII SUNT LENESI si or sa o ignore!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii dai aaigurarea ta. Nu ii convine ce ii plătesc aia, sa se judece cu ei.

| Daniel323 a răspuns:

Este o tara libera, poate sa dea in judecata pe cine vrea dar o sa piarda.
Din moment ce ai asigurare valabila este doar treaba lui ce vrea sa faca.
Tu iti repari singur masina, iar pe a lui o face asigurarea sau ii ofera ceva bani pentru dauna totala.
La dauna totala daca ai masina veche este nasol ca iti da mai nimic.
Dar cum spuneam este problema lui.

| Simpatic a răspuns:

Cu siguranta o lovitura puternica in spate iti poate aduce masina ca dauna totala, nu te indoi de lucrul acesta. Se da dauna totala fie cand sasiul a fost strambat fie cand costurile de reparatie ale autovehiculului depasesc valoarea lui de piata in momentul producerii avariei, valoarea de piata nu o dau anunturile postate pe net de catre samsari aia pot cere mai mult sau mai putin (daca masina are hibe ascunse) ci este data de o formula de calcul si de un catalog international pe are-l au asiguratorii!
Daca posesorul masinii avariate nu a suferit rani, nu fost dus la spital in momentul producerii accidentului NU ARE niciun drept si niciun castig de cauza daca te-ar da pe tine in judecata, pentru ca nu are ce daune sa-ti ceara! Probabil ori nu stie legea ori a consultat un avocat slab!
Cu siguranta el nu este multumit de catre suma pe care asigurarile tale i-au spus ca i-o dau...ori are o super masina ori un **** de masina dar este el perfectionist! Oricum ar fi el ar trebui sa dea in judecata firma de asigurari daca valoarea pe care o primeste ca dauna totala nu este in conformitate cu realitatea, nu pe tine.
Daca nu aveai RCA valabil, o vei pati si tu caci primesti dosar penal si implicit cazier, dar nu si puscarie!
Daca aveai RCA numai este grija ta atata timp cat nu s-a lasat cu victime sau probleme de sanatate, razboiul ar trebui sa fie intre el si asigurarile la care ai tu RCA.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu erai baut sau drogat, iar masina era in cu toate actele + starea tehnica in regula, ii dai asigurarea si atat.
Te poate da in judecata, dar asigurarea trebuie sa il despagubeasca.
Iar tamponarea in spate poate duce lejer la dauna totala, mai ales daca s-au strambat lonjeroanele spate.

| mgtow a răspuns:

E prost daca vrea judecata, prin asigurare se ocupa de toate costurile. Sa mearga in instanta pentru ca va pierde si o sa aiba de platit tu vei zice ca aveai actele in regula si nu a acceptat asigurarea ta