| bogdytzu a întrebat:

Daca am mers mai sport si avand combustibil mai putin in rezervor undeva la 7 litri si mi-a tras aer pe conducte si filtrul de motorina sa golit si mi s-a oprit din mers.mentionez ca am o skoda octavia 1 facelift din 2002 1.9 tdi 90cp! Dupa am impinso putin si dupa i-am dat o cheie ca sa porneasca. a pornit dar s-a oprit imediat. DIN CAUZA ASTA E POSIBIL SA SARA DE LA PUNCT SAU SA SARA CUREAUA DE DISTRIBUTIE CATIVA DINTI SI POATE FORFECA SUPAPELE?

1 răspuns:
| McSergio91 a răspuns:

Este zvonul ca daca pornesti masina tractata sare cureaua, dar sincer la masina mea de cate ori am tractat-o nu a sarit niciodata. O singura data am forfecat supapele cand mi s-a rupt cureaua in mers. Si de alta data cand vezi ca ti se aprinde martorul la conbustibil sa stii ca mai ai min 5 litrii ( pana la primul peco), ca asa ai sa-i duci sistemul de alimentare la vale daca mai trage multe goluri de aer.