| mtw123 a întrebat:

Dacă am picat traseul de 3 ori ce taxe trebuie să plătesc acum?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa ramai pieton!
Daca ai picat traseul de 3 ori, inseamna ca nu esti facut sa fii sofer, ori nu te poti concetra la trafic, ori nu poti lua decizii bune pe sosea, ori nu stii legislatia rutiera, ori te pierzi la volan... ceea ce punea viata celorlalti in pericol.
Cel mai bine pentru toata lumea, este sa ramai pieton!
In fond, nu toata lumea trebuie sa sofeze!

| cascadoryes a răspuns:

Taxa de examinare va fi mai mare, este normal.Nu te descuraja din cauza comentariilor care deviaza de la subiect.Incearca sa nu mai repeti greselile facute atunci cand ai picat si o sa vezi ca vei lua si traseul, asa cum ai luat sala.Nu uita ca si politistul acela este om si ca nu mananca alti oameniwinking Taxa de examinare va costa mai mult, in jur de 80, 90 de lei.

| mtw123 explică (pentru cascadoryes):

Păi da, dar am inţeles că de la 1 februarie s-au scos taxele

| cascadoryes a răspuns (pentru mtw123):

Aa, asa e..nu mai platesti taxa de examinare nici daca ai picat de 3 ori: " avocatnet.ro
EXPLICĂM LEGISLAȚIA
PUNE GRATUIT O ÎNTREBARE
în comunitatea avocatnet.ro
AZI
Bună ziua! Am relansat avocatnet.ro. Ne-ar ajuta să ne spui părerea ta!
Acest site folosește cookies. Informații aici
Reminder: De astăzi, taxele pentru obținerea permisului de conducere au fost eliminate pentru anumite categorii auto

în Noi și statul, 1 Februarie 2017

Dragos Niculescu
Redactor, avocatnet.ro

Începând de astăzi, cei care doresc să obțină carnetul de conducere nu vor mai fi nevoiți să plătească taxele pentru examinarea în vederea obținerii permisului auto pentru o serie de categorii și subcategorii.

Articolul continuă mai jos

Astăzi a intrat în vigoare Legea nr. 1/2017, ce elimină unele taxe nefiscale și modifică și completează o serie de acte normative.

Printre noutățile aduse de acest act normativ se numără și abrogarea Legii nr. 117/1999 privind taxele extrajudiciare de timbru, prin care sunt stabilite taxele de examinare pentru obținerea permisului de conducere pentru categoriile A, A1, B, B1 și B+E (taxă de 6 lei) și C, C1, Tr, D, D1, CE, DE, C1E, D1E, Tb şi TV (taxă de 28 lei). Totodată, a fost eliminată și taxa de examinare a persoanelor cărora le-a fost anulat permisul de conducere, pentru categoriile cuprinse în permisul anulat, precum şi a persoanelor care au fost respinse de 3 ori la examenul pentru obţinerea aceleiaşi categorii a permisului de conducere (taxă de 84 lei).