| anonim_4396 a întrebat:

Am picat traseul si trebuie sa mai platesc 300 lei, vreau sa va intreb: asa e la toate scolile?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul ca nu ai promovat proba practica est obligat sa mai faci cel putin 6 ore de conducere si acestea trebuie platite, nu stiu daca este aceeasi suma pentru toate scolile de conducere, posibil sa fie diferita putin, in plus sau in minus, pentru fiecare scoala, dar este obligatoriu sa fie platite cele 6 ore.

| Dvi2002 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si trebuie sa astept 14 zile pentru reprogramare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dvi2002):

Nu trebuie sa astepti, te poti reprograma imediat, dar nu vei fi reprogramat inainte de 15 zile calendaristice libere de la data sustinerii probei practice la care ai cazut, de altfel durata o sa fie mai mare, avand in vedere lipsa de examinatori si cati candidati sunt.
Conform art.12, alin.(3) din Ordinul MAI nr. 268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mine a fost 450.

| sunt0anonima a răspuns:

Da, din moment ce ai picat esti obligat sa iti mai cumperi un numar de ore, pentru ca la urmatoarea incercare sa fi mai pregatit

| tdy a răspuns:

Da, trebuie sa plătești alte ore cu instructorul tău nu știu dacă e chiar 300 de lei cel puțin eu nu am fost în cazul asta dar am întrebat și a spus ceva de plătit încă 9 sau 14 ore de condus suplimentar pana la următorul traseu. Deci în principiu oricum trebuie sa plătești dar oricum diferența de preț este de la județ la județ și sa tot scumpit în ultimii ani.