| coolmario a întrebat:

Daca am un autoturism construit pe piese... Fara acte... Cand spun construit pe piese, ma refer la faptul ca am luat diverse piese de la dezmembrari si am lucrat la masina. Ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a putea inmatricula aceasta masina si circula cu ea? Cat ar costa totate actele?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Nu poți înmatricula o mașină făcută din piese, decât dacă ai acte de proveniență pe caroserie, șasiu și motor, de asemenea RAR nu va omologa mașina dacă nu poți dovedi cu documente că mașina a fost construită într-o unitate specializată de către personal calificat.

| coolmario explică (pentru 0rlando):

Si sa zicem daca am acte de vanzare-cumparare de la caroserie sasiu si motor si masina a fost asamblata intr-un service autorizat totul este in regula? Pot face inmatriculare?

| 0rlando a răspuns (pentru coolmario):

Păi astea sunt condițiile legale, deci da.

5 răspunsuri:
| TenZo a răspuns:

Depinde, pe cateva din piesele masini este inscriptionata anumita serie, depinde ce piese ai schimbat, sa zicem ca ai schimbat motorul cu totu nu e bai se poate omologa la rar (dar eu te sfatuiesc ca in caz de ai actele de la inceput sa modifici masina e totul in ordine, mai greu sa te controleze si la serie ) dar va trebui sa ai grija cu ARRul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurii in masura sa iti spuna si sa te ajute, daca este legal, sint cei de la RAR.