| Raluca_Ralu_1999_qrsI a întrebat:

Am o problema am achizitionat acum 3 luni de zile o masina.Proprietarul mi-a dat toate actele masinii mai putin fisa fiscala.am fost sa inmatriculez masina dupa ce am scos la ea 3 seturi de numere rosii am facut toate actele necesare RAR ITP toate cele iar cand am ajuns la taxe si impozite cei de acolo mi_au spus ca cel care mi-a vandut masina are datoorii in valoare de 1700 de lei si mi-au oprit actele la ei si nu vor sa imi puna stampila sa o pot inmatricula...cand spun actele ma refer la contractul de vanzare cumparare in original. exista vreo solutie sa pot inmatricula masina in Romania? eu cu acel om de la care am luat masina nu am nici un numar de telefon absolut nimic si nici nu stiu de unde sa il iau

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara certificatul de atestare fiscala a fostului proprietar nu o sa-ti primeasca actele la inmatriculare. Ai gresit foarte mult ca nu i l-ai cerut atunci cand ai incheiat contractul.
In prezent poti sa il soliciti, ai datele lui pe contract si actele masinii. Spune-i ca o sa soliciti desfacerea contractului si restituirea pretului, daca nu-ti da certificatul de atestare fiscala. Daca nu-l obtii asa iti mai ramane sa-l dai in udecata, pentru desfacerea contractului pe motiv ca nu si-a indeplinit toate obligatiile ce-i reveneau.

| Raluca_Ralu_1999_qrsI explică (pentru Ioandelasal):

Problema este ca el are dubla cetatenie, iar contractul este facut pe suedia actele masinii sunt pe suedia, actele sunt facute in asa fel incat eu as fi luat masina din Suedia, chiar si datele de pe cartea masinii si actele masinii sunt cu datele lui de suedez dar el figureaza in Romania cu datorii chiar nu se poate face nimic?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Raluca_Ralu_1999_qrsI):

Da, se poate face, daca ii platestti datoriile si soliciti tu, in numele lui, certificat de atestare fiscala.

| Raluca_Ralu_1999_qrsI explică (pentru Ioandelasal):

Sa rezolvat fara sa ii platesc vreo amenda fostului proprietar.Cei de la taxe si impozite ce au facut a fost totul ilegal am platit un avocat si a mers in audienta la primarie.Cand am explicat toata problema in doua ore s-a rezolvat problema nu imi trebuia nici un certificat fiscal. oricum multumesc