| anonim_4396 a întrebat:

Dacă azi dimineață vă întrebasem care mijloc de transport (pe uscat) vi se pare cel mai periculos, acum revin cu o altă întrebare tot despre acestea, și anume:
Ce ați prefera dintre mașină, motocicletă, bicicletă sau trotinetă și de ce?
Eu aleg ziua, pe distanțe scurte și când nu plouă, bate vântul sau ninge, bicicleta;
Pe distanțe medii (tot ziua) sau când e vremea bună sau bate ușor vântul, motocicleta;
Iar mașina pe distanțe lungi, noaptea și când afară e vreme nefavorabilă (plouă, bate tare vântul, e ger).
Apropo, nu am inclus trotinetele în întrebarea precedentă, deoarece am vrut să includ doar mijloacele de transport cele mai utilizate și preferate de către oameni. happy

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare circula cu ce are posibilitatea si cunostinta.
Poti avea carnet de sofer pentru masini mari (TIR-uei, autobize etc.) si san nu stii merge cu bicicleta, trotineta.

| Zuzu1991 a răspuns:

Pai ti-ai raspuns singur...
pe distante lungi, motoretele sunt chiar CRIMA, iti trebuie NEAPARAT costum, altfel la 70-80 la ora (sau mai mult pe autostrada) cand te loveste o insecta, URLII DE DURERE, si chiar poti sa faci accident, d'aia

iar pe distante scurte, trotineta e binecuvantare, chiar fata de bicicleta (care e cam mare si greu de manuit), eu la servici reusesc in 25 de minute sa ma duc la supermarket dupa suc si chestii si la un impinge tava care e in directie opusa

| Sophieka a răspuns:

De ce stergi intrebarea ca sa nu vedem ce utilizator esti?

| isemilia a răspuns:

Eu as alege bicicleta / mersul pe jos / transportul in comun.

Motocicleta e mai utila, într-adevăr, insa mi se pare destul de periculoasa.
Trotineta mi se pare cam "dificila" (bine, depinde daca vorbesti de cea clasica sau de cea electrica) si cred ca e ultima ca si eficacitate.
Daca e vorba de distante lungi, familie (sa trebuiasca sa duci copiii la scoala sau alte asemenea) sau de conditii meteo ce nu sunt potrivite celorlaltor optiuni atunci masina. Overall clar e mai utila aceasta, insa sunt genul care ar prefera alte alternative daca e posibil.

| gabriel2004o a răspuns:

Sincer,o bicicleta electrica e foarte folositoare în comparație cu o motocicleta care plătești și impozit, combustibil, etc...
Iar masina sa o păstrezi pentru călătorii lungi
Iar trotineta nu merita, ești mult mai vulnerabil și foarte greu de văzut(de asta e și interzisa în unele zone ale României)

| DementuTDi a răspuns:

Eu merg numa cu tiru oriunde