| Eugeniusu a întrebat:

Daca cumpar o masina inscrisa si vreau sa-i schimb numerele, cand trebuie sa fac asta si cat ma costa?
Si daca proprietarul are inca itp si asigurarea valabila, eu trebuie sa fac iar altele?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca intre timp si circuli cu masina, ar trebui sa o transcrii in 30 de zile de la data achizitiei (data contractului sau a facturii, dupa caz, data care se trece si pe talon, la rubrica instrainat catre). Daca nu circuli cu masina, esti obligat sa o iei in evidenta la impozit in cele 30 de zile, dupa care poti sa o tii mult si bine trasa pe dreapta.
Daca proprietarul are ITP valabil, acesta se preia in noul talon. Asigurarea in schimb trebuie sa o faci din nou, pe numele tau. Proprietarul are posibilitatea de a solicita asiguratorului restituirea primei de asigurare aferente lunilor in care masina a fost instrainata (se iau in calcul luni intregi).
De costat nu costa o avere, e undeva la 200 de lei tot deranjul, din care vreo 50 ii revin proprietarului (taxele ce se platesc la radierea de la impozit).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Itp e valabil
asigurarea nu mai valabila dupa transcriere

nu baga in seama pe AlexJurjescu, nu e deloc coerent in ce zice

| AlexSalling a răspuns:

Daca masina este a ta in acte, adica ai inregistrat-o cu totul, la notar si la primarie, poti deja, costa vreo ceva. Daca inca nu ati facut actele, odata ce o bagi pe numele tau la notar, cand va duceti sa o bage pe numele tau la primarie cu tot cu numarul de inmatriculare, specifici ca vrei sa-l schimbi. Arigurarea si ITP-ul raman valabile.